Yardımlarla yaşayan kent

Güneydoğu'nun en çok göç alan şehri Diyarbakır'daki yoksulluk endişe verici boyutta. 2005'in ilk 10 ayında 246 bin kişi valilikten yardım istedi. Bunların yüzde 80'ini gıda yardımı talebi oluşturdu. Kentteki işsizlik oranının yüzde 50'yi geçtiği belirtiliyor.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Yoksulluk, işsizlik ve çatışmalardan kaçanların 'göçmen şehrine' çevirdiği Diyarbakır'da bir yıl içinde 246 bin kişi valiliğe başvurarak yardım talebinde bulundu. Başvuranların yüzde 80'inin gıda yardımı istemesi bölgedeki işsizliğin ve açlık sınırı altında yaşayan nüfusun artışını gösteriyor. 15 yılı aşkın süredir Güneydoğu'da yaşanan çatışmalar, işsizlik ve ekonomik sorunlar, halkı yaşamını yardımlarla sürdürmek zorunda bırakıyor.
Valilik ve belediyelerden gıda ve ilaç yardımı isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Mardin, Hakkâri, Batman, Bitlis, Şanlıurfa, Adıyaman, Şırnak ve Siirt'te halkın önemli bir kısmı valilik ve belediyelerden aldığı yardımlarla geçimini sağlamaya çalışıyor. Bölgedeki işadamları, bölgedeki ekonomik krizin bu illerin göç vermesiyle her geçen gün derinleştiğine dikkat çekiyor. En fazla göç alan kentlerin başında gelen, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük kenti Diyarbakır'da işsizlik oranı resmi rakamlara göre yüzde 14. Ancak kent nüfusunun yüzde 48'inin yoksulluk sınırı, yüzde 22'sinin ise açlık sınırı altında yaşaması işsizlik ortalamasının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Sivil toplum kuruluşları ise işsizlik rakamlarının yüzde 50'nin üzerine çıktığını savunuyor.
Nüfus patlaması
Diyarbakır'ın nüfusu 10 yılda 300 binden 1 milyon 400 bine çıktı. Bu durum işsizlik kadar konaklama ve gıda gereksiniminin karşılanmasını da zorlaştırdı. 2005'in ilk 10 ayında 246 bin kişi Diyarbakır Valiliği'nden yardım talebinde bulundu. Valilik verilerine göre, yardım için başvuranlardan yüzde 80'i gıda yardımı istiyor. Bunu ilaç ve nakit yardımı talepleri izliyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise '5 kilo fasulye, 5 kilo mercimek, 5 kilo pirinç, 5 kilo makarna, 5 kilo sıvı yağ, 5 kilo şeker, 5 kilo çay'dan oluşan yardım paketlerini dağıtıyor. Belediye, ramazan ayında, ilköğretime başlayan 6 bin öğrenciye kırtasiye yardımı yaparken, 4 yıl ve üstünde lisans eğitimi alan, yoksul 150 üniversite öğrencisine, öğrenim bursu vermeye başladı. 286 kişiye, 87 bin 450 YTL maddi yardım yapıldı.
Kadınlar eziliyor
Diyarbakır'da yardım talebiyle başvuru yapanların çoğunluğunun kadınlar olduğu gözleniyor. Feodal bir yapının hüküm sürdüğü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çalışmasına izin verilmeyen kadınlar, yardım için valiliğin ve belediyenin kapısını çalıyor. Yardım almak için başvuran 308 bin kişiden 135 bin 457'si kadın. Diyarbakır Valiliği'nin verilerine göre, yılın ilk 10 ayında 25 milyon YTL yardım dağıtıldı.