'Yargı reformu şart'

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Van YYÜ Rektörü Yücel Aşkın'a reva görülenler kabul edilemez' diyen TÜSİAD Yöneticisi Mustafa Koç için 'Anayasa suçu işliyor' diyerek...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Van YYÜ Rektörü Yücel Aşkın'a reva görülenler kabul edilemez' diyen TÜSİAD Yöneticisi Mustafa Koç için 'Anayasa suçu işliyor' diyerek suç duyurusunda bulunduğu toplantıya ev sahipliği eden TOBB Ticaret Odaları Konseyi de yargı reformu istedi. Konsey "Geciken adalet, adalet değildir" ifadesiyle yargı reformu istedi. TOBB Konseyi dün Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında toplandı. Basına kapalı toplantı sonrasında yayımlanan sonuç bildirgesinde tespitler ve talepler şöyle sıralandı:
YATIRIMLARIN TEŞVİKİ: Sistem, Bölgelere ve sektörlere göre farklılık gösterecek şekilde yeniden yapılandırılmalı.
İŞSİZLİK: İstihdam artışı ancak istihdam maliyetlerinin düşürülmesiyle mümkündür. Sosyal Güvenlik Reformu bir an önce tamamlanarak hayata geçirilmeli.
VERGİ: Yatırım ortamının iyileştirilmesi için gelir artırıcı, adaletli bir vergi reformu gerçekleştirilmelidir. Yüksek vergi oranları kayıt dışı ekonomiyi artırmaktadır.
EĞİTİM: Vasıflı ara eleman yetiştiren meslek liseleri teşvik edilmelidir.
YARGI REFORMU: Geciken adalet, adalet değildir. Ülkemizde en haklı olunan dava 2 yıl 9 ayda çözümleniyor. Yargı Reformu bir an önce yapılmalı ve kanunlar anlaşılır bir dille yeniden düzenlenmelidir.
HER ŞEY DAHİL'E ÇÖZÜM: Turistlerin otel dışına çıkışını engelleyen 'her şey dahil sisteme' alternatif model getirilmeli.
DURGUNLUK: İç piyasadaki durgunluk kendini protestolu senet ve karşılıksız çeklerle kendini gösteriyor. Ticareti canlandıracak önlemlerin alınması gerekiyor.
KAPKAÇ VE SOSYETE PAZARLARI: Artan kapkaç olaylarının önüne ancak, içgöçün durdurulması, terörün bitirilmesiyle geçilebilir. Ayrıca, sosyete pazarları amacı dışına taşarak kayıt dışılığı teşvik ediyor.
HARÇLAR: Belediye harçlarının yüzde 2000 oranında artırılması ticari hayatı olumsuz yönde etkiliyor.