Yargıtay'dan 'İslami holding'lere darbe

Yargıtay'dan 'İslami holding'lere darbe
Yargıtay'dan 'İslami holding'lere darbe

YİMPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar

Yargıtay, YİMPAŞ'ın 'Anonim şirketlerde ortaklık payı geri istenemez' gerekçesiyle alacaklılarına ödeme yapmamasını haklı bulan yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay ayrıca YİMPAŞ'ın patronu Dursun Uyar'ın 'Yönetim Kurulu Başkanı olarak zarardan sorumlu tutulamayacağına' ilişkin yerel mahkeme kararını da yasalara aykırı buldu.

RADİKAL – Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, bir YİMPAŞ holding mağdurunun temyiz başvurusunda, holding yöneticisi Dursun Uyar’ın “davalı şirketlerin yönetim kurulu başkanı olarak zarardan sorumlu tutabileceğine” karar vererek yerel mahkemenin ret kararını mağdur yararına bozdu. Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, bu karar, Yimpaş ve benzeri ‘İslami holding’lerin en önemli savunma argümanını da boşa çıkarıyor. Yimpaş ve benzeri şirketler tarafından sürekli ileri sürülen “Anonim şirketlerde ortaklık payının geri istenemeyeceği” savunması, yüksek yargı tarafından kabul görmeyerek bozma gerekçelerinden biri olarak gösterildi. 2015 yılının ilk günlerinde Yargıtay kararının ellerine ulaştığını belirten mağdur avukatı Dr. Acun Papakçı, “Bu karar sadece Yimpaş için değil, Kombassan, Jetpa gibi diğer şirketler açısından da örnek karardır. Binlerce holding mağduru için emsal karar olabilir” dedi.

Yimpaş mağduru H.D’nin başvurusunun karara bağlandığı 5 Aralık 2014 tarihli Yargıtay kararı, 2015’in ilk günlerinde mağdur ve mağdur avukatının eline ulaştı. Söz konusu karar bugüne kadar Yimpaş ve benzer holdinglerle en önemli savunmalarından birisini de çökertti. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi yerel mahkemece alacak talebi reddedilen mağdurun temyiz başvurusunu kabul ederek mağdur yararına bozdu.

HABERİN TAMAMI

bigPara.com

  ETİKETLER:

  hukuk

  ,

  Yargı

  ,

  yönetim

  ,

  acun

  ,

  Aralık

  ,

  2015