Yargıtay'dan yargıçlara destek

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, banka hortumu davalarında uzman olan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerine destek verdi.

ANKARA - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, banka hortumu davalarında uzman olan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerine destek verdi. Kurul, Etibank Davası sanıklarından Dinç Bilgin ve Önay Şevket Bilgin'in bu mahkemenin üyeleri aleyhine 'tarafsız olmadıkları' iddiasıyla açtığı 25 bin YTL'lik manevi tazminat davasına ret kararını onayladı.
Yönetimlerine el konulan banka yöneticileri aleyhine açılan davaların toplandığı ve ağırlıkla ceza kararlarını veren İstanbul 8.Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri, Etibank davası sanıklarının da tepkisini çekmişlerdi. Dinç ve Önay Şevket Bilgin, avukatları aracılığıyla Mahkeme Başkanı Mustafa Akın ile üyeler Kadriye Meral Yorulmaz ve Sevil Tosun'u şikâyet etmiş ve "yargılama sürecinde kanun ve adalete aykırı kararlar vererek hasmane tutum sergiledikleri, tarafsız davranmadıkları, bu yolla kişilik haklarını zedeledikleri" gerekçesiyle 25 bin YTL'lik manevi tazminat davası açmıştı.
Bunun üzerine suçlanan yargıçlar da Dinç Bilgin ve Önay Şevket Bilgin aleyhine karşı dava açmıştı. Yargıtay 4.Hukuk Dairesi, Etibank Davası sürecindeki yargılama faaliyetleri ve kararların tamamen yargılama yetkisi içinde bulunduğu, hukuka aykırılık oluşturmadığı gerekçesiyle Bilginler'in açtığı davayı reddetmişti.
Tazminatı Bilginler ödeyecek
Daire, karşı davayı ise kabul etmiş ve Dinç ve Önay Bilgin'i şikâyet ettikleri mahkemenin her üyesine 2 biner YTL manevi tazminat ödemeye mahkûm etmişti. Bilgin'in avukatı bu kararı temyiz etmişti. Davaya son noktayı Yargıtay Hukuk Genel Kurulu koydu. Avukatların itirazlarını yerinde görmeyen Kurul, Dinç ve Önay Bilgin'in açtığı davayı reddeden, buna karşılık yargıçlara tazminat ödenmesine hükmeden 4. Hukuk Dairesi kararını onaylayarak kesinleştirdi.