Yarımca mercek altında

Anavatan Partisi Milletvekili Emin Şirin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, özelleştirilmesine günler kala Erdemir'in Yarımca'daki liman arazisinin yarısını ihalesiz olarak satın alan Dubai Ports'un yetkilileriyle de görüştüğü imasında bulundu.

ANKARA - Anavatan Partisi Milletvekili Emin Şirin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, özelleştirilmesine günler kala Erdemir'in Yarımca'daki liman arazisinin yarısını ihalesiz olarak satın alan Dubai Ports'un yetkilileriyle de görüştüğü imasında bulundu.
Yazılı açıklama yapan Şirin, Başbakan Erdoğan ve Bakan Unakıtan'ın suçüstü yakalandığını öne sürdü. Şirin, daha önce bazı iddialarını sorduğunu, ancak Erdoğan'dan yanıt alamadığını belirtti. Gündeme getirdiği yeni soruların yanıtlarının bir gün ortaya çıkacağını ifade eden ve Erdoğan'ın Yüce Divan'da görevi suiistimal, ihaleye fesat karıştırma ve belki zimmet suçlamaları ile yargılanabileceği uyarısında bulunan Şirin, şu soruları yöneltti:
Şirin'in soruları

  • Erdemir, özelleştirme öncesi, Yarımca'daki araziyi ihalesiz Dubai Ports'a sattı. Bu satış neden ihalesiz yapıldı? Unakıtan 2004'te Dubai'ye gidip Dubai Ports yetkilileri ile görüştü mü?
  • Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan AB Gıda'nın ortağı mı? Unakıtan veya AB Gıda 2002 seçiminden bugüne Balıkesir'de, Bandırma, Aksakal ve Manyas'ta hangi yatırımı yaptı?
  • Başbakan'ın oğlu Burak Erdoğan'ın Gebze'de bir deterjan fabrikasında sahipliği veya ortaklığı var mı?
    Bu arada Erdemir, bağlı ortaklığı Yarımca Porselen'in uluslararası liman işletmecisi bir şirkete 105 milyon dolara satışı ile ilgili 23 Eylül'de niyet mektubu imzaladığını açıklandı. Erdemir "Yarımca Porselen'e ait 435 bin metrekare arazinin 214 bin metrekaresi Erdemir'e devredilip, kalan 221 bin metrekare arazi Yarımca aktifleri içinde satışa/devre konu olmuştur" açıklamasında bulundu. Erdemir açıklamamasına rağmen, gazete haberlerine göre satış Dubai Port adlı liman işletmecisi şirkete yapıldı.