Yarımca Porselen de Dubai Prensi'nin oldu

Türkiye'de yapacağı yatırımlar için kendisine tahsis edilen araziler tartışma konusu konusu olan Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed El Maktum'un Yarımca Porselen'in arazisinin bir bölümünü aldığı açıklandı.

İSTANBUL - Türkiye'de yapacağı yatırımlar için kendisine tahsis edilen araziler tartışma konusu konusu olan Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed El Maktum'un Yarımca Porselen'in arazisinin bir bölümünü aldığı açıklandı. Bir süre önce gerçekleşmesine rağmen satışın sır gibi saklanmasında Dubai Prensi Maktum'a karşı kamuoyunda oluşan tepkilerin etkili olduğu belirtiliyor. Erdemir tarafından İMKB'ye yapılan açıklamada, Yarımca Porselen Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin; Dubai Ports Authority'e satılmasıyla ilgili hisse satış sözleşmesinin 1 Kasım'da imzalandığı bildirildi.
Bir süre önce Mersin Limanı ihalesine de giren, ancak bu ihaleyi kaybeden Maktum'un şirketi İzmir Limanı ihalesine de katılacak. El Maktum Dubai Emirliği'nin veliaht prensi olması dışında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Savunma Bakanlığı'nı da yapıyor ve Dubai'nin en büyük yatırımcı şirketlerinin patronu. Prensin şirketlerinden Emaar da Telsim'de yeterlilik alan firmalar arasında yer aldı.
Başbakan, Bahreyn yolcusu
Dubai Emirliği'nin aile fertlerinden ve Dubai Ports Authority Başkanı Ahmet Bin Sulayem de aynı zamanda bir emlak ve turizm geliştirme firmasının başında. Dubai Ports Authority (Dubai Liman İşletmesi) Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait.
Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arap sermayesini Türkiye'ye çekmek için sürdürdüğü Körfez ülkeleri turlarını devamettiriyor. Daha önce Dubai, Kuveyt ve Yemen'e giden Erdoğan, 12-14 Kasım arasında Bahreyn ve Katar'a resmi ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan'ın ziyaretleri sayesinde, Dubai Prensi, Türkiye'de yatırım kararı almıştı.