Yarın, Konya ve Ankara hızlı tren 'test' seferleri BAŞLIYOR

Yarın, Konya ve Ankara hızlı tren 'test' seferleri BAŞLIYOR
Yarın, Konya ve Ankara hızlı tren 'test' seferleri BAŞLIYOR
Bakan, Bu hizmet, Şeb-i Arus'ta vatandaşlarımıza hediyemiz olacak dedi

Eskişehir- Ankara Yüksek Hızlı Tren seferlerinin ardından Konya ve Ankara arasını 2,5 saate düşüren hızlı tren yolculuğu yarın başlıyor.

Piri Reis adı verilen test treni ile kısa bir yolculuk gerçekleştiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Bu hizmet, Şeb-i Arus'ta vatandaşlarımıza hediyemiz olacak" dedi.

Ankara-Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indirecek Yüksek Hızlı Tren'in test sürüşleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Aralık 2010'da başlayacak.

Konya Garı'ndan Şeb-i Arus günü harekete geçecek test trenine Piri Reis adı verildi. Yol denemelerine Konya Pınarbaşı şantiyesinde başlayan Yüksek Hızlı Tren'i Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman tanıttı. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın da hazır bulunduğu programda konuşan Yıldırım, 17 Aralık'ta 16.45'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın iştirakiyle hattın test sürüşlerine resmen başlanacağını belirtti. Test trenine bir ad verilmesi gerektiğini kaydeden Yıldırım, bunun için 14. asırda dünyanın haritasını yapan, 3 denizi Türk gölü haline getiren Piri Reis'in adını trene verdiklerini kaydetti. Yıldırım, "Şeb-i Arus'tan düğün gününden bir hediye olacak. Bu projede görev alan tüm teknik elemanları, emeği geçen herkesi kutluyorum. Konya 'git gel 6 saat'ten kurtulması lazımdı. Artık Konya git gel 2,5 saat olacak. 1 saat 15 dakikada Konya, Ankara arası seyahat yapılacak. Mevlânâ'nın gel gel çağrısına kulak veren herkes Yüksek Hızlı Tren ile Konya'ya gelecektir." dedi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Trenin saatte 250 km hızla gidip gitmediğini tespit etmek için 14 milyon liralık ölçüm cihazları taktıklarını kaydetti.

Karaman, "Ankara, Konya arasında bugüne kadar yapılan ölçümlerde değerlerin normal olduğu ortaya çıktı. İtalyan dostlarımız da bunu gördü." dedi. Ankara Konya Yüksek Hızlı Tren kapsamında projesi Polatlı Konya arasında çift hatlı, elektrikli, sinyalli 250 km hıza uygun 212 km uzunluğunda demiryolu hattı inşa edildi. Tamamen Türk yapımı olan hat üzerindeki seyahatlerin yolcu taşımaya 2011 yılının ilk aylarında başlaması bekleniyor. YHT Konya-Ankara hattı, Ankara-Eskişehir'in ardından Türkiye 'nin de ikinci hızlı tren hattı olacak. Proje tamamlandığında Konya, İstanbul, Eskişehir, Sakarya ve Sivas'a olan seyahat süresi de kısalmış olacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ilk seferine Mart 2009'da Eskişehir'den çıkan Yüksek Hızlı Tren için düzenlenen törende Konya-Ankara hızlı trenini müjdelemiş, ardından Ankara-Sivas hızlı tren hattının temelinin atıldığını söylemişti. Yıldırım, Sivas-Ankara arası ulaşımın 2 saat 50 dakikaya kadar ineceğini ifade etti.

bigPara.com