Yarının liderleri

Küresel dört Türk lider: Devlet Bakanı Ali Babacan, Kanal D CEO'su Arzuhan Yalçındağ, Koç'tan Ali Koç ve Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk.

ANKARA - Dünyanın geleceğini şekillendirecek 237 Genç Küresel Lider belirlendi. Genç Küresel Liderler arasında, Türkiye'den Devlet Bakanı Ali Babacan, Koç Holding Bilgi Teknolojisi Grubu Başkanı Ali Koç, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve Kanal D Ceo'su Arzuhan Yalçındağ bulunuyor.
Ürdün Kraliçesi Rania başkanlığında oluşturulan ve New York Times yayıncısı Arthur Sulzberger, Reuters Başkanı Tom Glocer ile Japon Ulusal Televizyonu NHK Başkanı Katsuji Ebisawa gibi tanınmış medya mensuplarının bulunduğu uluslararası komite tarafından, dünya genelinde 8 bin aday arasından seçilen 237 Genç Küresel Lider, Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab tarafından açıklandı.
Davos'a da katılacaklar
Genç Küresel Liderler, Davos'taki Genç Küresel Liderler Forumu'nda da yer alacaklar. Klaus Schwab, yaptığı değerlendirmede, Genç Küresel Liderlerin hayatın her alanından gelen kişilerden oluştuğunu, geleneksel düşünce biçimlerini değiştirip, ileriye dönük bir bakış açısıyla, gelecek nesillerin de çıkarlarını koruyacak olan etkili bir küresel karar verici güç olacaklarını kaydetti.
Verilen bilgiye göre Genç Küresel Liderler, daha iyi küresel bir gelecek için, gelecek beş yıl boyunca enerjilerini birleştirerek, işbirliği içinde hareket edecekler. Genç Küresel Liderler, 2020 Girişimi adı altında toplanarak, daha iyi bir dünyanın şekillenmesine katkıda bulunacaklar. 237 Genç Küresel Lider, ilk zirve toplantılarını, 24-28 Haziran tarihlerinde, İsviçre'nin Zermatt şehrinde gerçekleştirecek. Çeşitli meslek gruplarından, başarıları ve gelecek vaat etmeleri açısından seçilen Genç Küresel Liderler, birbirleriyle sıkı bir işbirliği içinde çalışacaklar.
69 farklı ülkeden seçilen Genç Küresel Liderler içinde, 57 siyasi lider, 97 iş dünyası temsilcisi, 28 entellektüel lider, 27 sosyal lider, fikir dünyasının önde gelen isimlerindern 23 kişi ve beş kültürel lider bulunuyor. 237 Genç Küresel Liderin yüzde 30'u kadınlardan oluşuyor. Genç Global Liderler Forumu, bilgi ve enerjilerinin bir kısmını, önümüzdeki beş yıl boyunca daha iyi gelecek yaratabilmek için belli bir zaman vakfetmeyi taahhüt eden 40 yaşında veya daha genç yaştaki önde gelen liderleri bir araya getiriyor.
Enerjik gençler
Ürdün Haşemi Krallığı Kraliçesi bugünün yükselen liderlerinin bir değişim sürecine öncülük etmek için geçerli ortaklıklar meydana getirmek zorunda olduğunu belirterek, "Genç Global Liderler Forumu, vizyon ve dinamizmleri, umut, ilerleme ve pozitif değişimin hüküm sürdüğü bir geleceğe öncü olacak, derin bir anlayışa sahip, yenilikçi ve enerjik gençlerden oluşan ağı faaliyete geçirecektir" dedi.