'Yasa aynen geçecek'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Hükümet olarak Bankacılık Yasası'nın tekrar aynen Meclis'ten geçirilmesi gerektiği görüşündeyiz" dedi.

SİVAS - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Hükümet olarak Bankacılık Yasası'nın tekrar aynen Meclis'ten geçirilmesi gerektiği görüşündeyiz" dedi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şener, önceki gün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından, Bankacılık Yasası'nın 3 maddesinin tekrar görüşülmek üzere Meclis'e iade edildiğini hatırlattı.
Yasama organının TBMM olduğunu belirten Bakan Şener, "Fakat Türkiye Cumhuriyeti Anayasası kurallara göre, yetkili kurumlardan oluşan, Anayasa'daki yetkileri kullanan, birimlerden ve kurumlardan oluşan bir yapıya sahiptir. Yasalar TBMM'de görüşülür. Ancak sayın Cumhurbaşkanı'nın onaylaması ile Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girer. Yine Anayasa'mıza göre, sayın Cumhurbaşkanı'nın parlamentodan geçen yasaları bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye gönderme yetkisi vardır" dedi.
Anayasal yetki çerçevesinde Meclis'in açılmasıyla Bankalar Kanunu'nun TBMM'de yeniden ele alınacağını aktaran Abdüllatif Şener, şöyle devam etti: "Bu maddeyle ilgili yapmış olduğumuz değerlendirme sonrasında hemen şunu belirtelim ki 200 maddeye yakın bir kanun tasarısının diğer maddelerinin uygun görülmesi önemlidir. Ancak, bu 3 maddeyle ilgili değerlendirmeler açısından baktığımızda da Cumhurbaşkanı ile farklı yorumlara sahip olmamız mümkün. Özellikle banka sandıklarıyla ilgili geçici 23. maddeye ilişkin değerlendirmeyi de gözden geçiriyoruz. Özetle şunu belirtebiliriz ki bu madde hükümetimiz ve parlamentonun yapmakta olduğu sosyal güvenlik reformu açısından da önemlidir. Amacımız, sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanmasıdır."
'Mutlaka yasalaşmalı'
Birbirinden kopuk ve dağınık yapılanmaların tek çatı altında anlaşılır bir yapılanmaya dönüştürülmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Abdüllatif Şener, Sosyal güvenlik sistemiyle de değerlendirildiğinde sandıklarla ilgili maddenin mutlaka Meclis'te tekrar yasalaşması gerektiğini vurguladı. "Yasama yetkisi TBMM'ye aittir. TBMM'ye ait bir yetkiye ilişkin hüküm ifade edecek bir cümle kurmak doğru olmayabilir." diyen Bakan Şener, "Hükümet olarak, veto edilen Bankacılık Yasası'nın tekrar aynı şekilde Meclis'ten geçirilmesi gerektiği görüşündeyiz" açıklamasını yaptı.
Şener, bir gazetecinin "Sürekli erken seçim gündeme geliyor, hükümet olarak böyle bir düşünceniz var mı?" sorusunu ise "Daha seçimden yeni çıktık. Henüz 3 sene dolmadı. 3 sene dolmadan yeni bir seçimden konuşulur mu? Seçim zamanında yapılacaktır." diye cevapladı.
KKTC gezisini de değerlendiren Şener, "KKTC ekonomisi iyi durumda. Turizm gelirleri her geçen gün de belirgin şekilde artıyor. Dünyanın uygulamış olduğu haksız izolasyonun da zamanla ortadan kalkacağına inanmaktayız" dedi. Sivas'ta Şeyhhalil Beldesi Belediye Başkanlığı'nın yeni hizmet binasının açılışını yapan Şener, beldeye yeni bir ilköğretim okulu ve sağlık ocağı yapılması sözünü de verdi.