'Yasak haksız yargıya gideriz'

Onur Air Yönetim Kurulu Başkanı Bagana: "Yasak haksız. Yargıya gideceğiz." Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Ulusoy: "Karar düzeltilmeli." Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği yetkilisi Tilev: "Kendi şirketlerinin önünü açmak istiyorlar."

İSTANBUL - Onur Air Taşımacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cankut Bagana, Hollanda ve Almanya'nın aldığı karara karşılık olarak, 'mütekabiliyet' (karşılıklılık) ilkesinin uygulanmasını istedi. Bagana, "Aldığımız gayriresmi bilgilere göre, bu karar Hollanda Parlamentosu'ndan çıkmıştır' dedi. Bagana, Onur Air'in Hollanda ve Almanya uçuşlarının durdurulmasına yönelik kararla ilgili basın toplantısı yaptı.
Bugüne kadar taşıdıkları 38 milyon yolcunun Türkiye'ye katkısının 13-14 milyar dolar olduğunu ifade eden Bagana, 2004 cirolarının 450 milyon dolar olduğunu kaydetti. İki-üç hafta önce Airbus'ın kendilerine Airbus uçaklarını dünyada en iyi, en güvenli kullanan şirket ödülünü verdiğini belirten Bagana şöyle dedi:
'40 bin kişi etkilenecek'
"Bugün (dün) 11.00'de Hollanda'daki Büyükelçimiz Dışişleri Bakanlığı'na konuyla ilgili açıklama istemek için gitti. Hollanda ve Almanya'nın iki saat arayla aynı tutuma gitmesi, olayın planlı olduğu kanaati veriyor. Konu Onur Air'in olmaktan çıktı."
Bagana, önceki akşamdan itibaren Hollanda uçaklarına kontrollerin başladığı duyumunu aldıklarını belirterek, mütekabiliyet esasının işletilmesinin gerektiğini kaydetti. Gayriresmi bilgilere göre, baskının Hollanda Parlamentosu'ndan geldiğini öne süren Bagana, son günlerdeki politik konuların bunu haklı çıkardığını söyledi. Karardan hafta sonuna kadar 40 bin yolcunun etkileneceğini söyleyen Bagana, "Bir günde bu kadar yolcuyu taşımak zor. Dolayısıyla skandal, karışık bir durum yaratılmak isteniyor. Oyunun bir parçası olmayacağız" dedi.
Ulaştırma Bakanlığı ile yolcuların nasıl götürüleceği konusunda temasta olduklarını anlatan Bagana, şöyle devam etti: "Şahsen mütekabiliyet esasının işletileceğini hissediyorum. Avukatlarımız bugün (dün) 11.00 itibarıyla Hollanda ve Almanya sivil havacılık otoritelerinden açıklama istedi. Açıklama yapılmazsa, bu iki ülkede dava açacağız. Bu, havacılık tarihinde duyulmamış olaydır."
Onur Air sözcüsü de, Düsseldorf'ta yaptığı açıklamada, hukuki adımlar attıklarını belirterek, kararın 'gerekçesiz ve bu nedenle adil olmadığını' söyledi. TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy da kararın düzeltilmesini istedi.