Yasak sonrası, tiryaki nikotin yerine kuruyemişe sarıldı

Yasak sonrası, tiryaki nikotin yerine kuruyemişe sarıldı
Yasak sonrası, tiryaki nikotin yerine kuruyemişe sarıldı

Emekçi, ?Sağlıklı ara öğün tüketmek isteyenler için kurutulmuş meyveden oluşan FİT?i yaptık? dedi.

19 Temmuz'da başlayan yasak nedeniyle her yerde sigara içemeyen tiryakiler kuruyemişe yöneldi. Bu durumun da yıllık cirosu 2.5 milyar dolara ulaşan pazarda satışları yüzde 30 artırması bekleniyor
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Abur cubur ve eğlencelik ürün olmaktan çıkıp sağlıklı ara öğün konumuna yükselen kuruyemiş, 19 Temmuz’da başlayan ‘Kapalı Alanlarda Sigara İçme Yasağı’ndan sonra altın çağını yaşamaya başladı. Yasak nedeniyle her yerde sigara içemeyen tiryakilerin kuruyemişe yöneldiğini söyleyen Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kâni Emekçi, bu durumun yıllık cirosu 2.5 milyar dolara ulaşan kuruyemiş pazarında satışları yüzde 30 artıracağını söyledi.
Şu anki gidişatın da hem kendileri hem de pazar açısından bu hedefin tutturulacağını gösterdiğini ifade eden Emekçi, ancak sektörde asıl rekabetin ambalajlı kuruyemişte yaşanacağını, geçen sene 300 milyon dolar seviyesinde olan ambalajlı kuruyemiş cirosunun bu yıl 350 milyon dolara ulaşacağını söyledi.
Emekçi, bilinçlenen tüketicinin talebiyle market raflarında ambalajlı kuruyemişe ayrılan payın her geçen gün arttığını vurguladı. Kapalı alanlarda sigara içemeyen tiryakilerin son dönemde kolay bulunabilen, makul fiyatlı ve sağlıklı olan kuruyemişi tercih etmeye başladığını ifade eden Emekçi, “Türkiye’de genel olarak baktığınızda çekirdek ve leblebi çok tüketiliyor. Tabi bunun en büyük nedeni alışkanlık ve fiyatının düşük olması. Bugün 50 kuruşa çekirdek var” diye konuştu.
Çekirdek ve leblebinin dışında 26 çeşit ürünlerinin olduğunu ifade eden Emekçi, “Sigara yasağından sonra FİT adlı ürünümüzün üretimini artırdık. FİT’in özelliği tamamen kurutulmuş meyvelerden ve çiğ fıstıklardan oluşması. FİT sağlığına özen gösteren ve her zaman zinde kalmak isteyenlere sesleniyor. İçinde kuru yaban mersini, kuru kivi ve kuru kayısının yanında  çiğ badem, kaju, fındık ve yer fıstığı bulunuyor” dedi. Emekçi, bir diğer ürünleri olan Frutty Mix’in de kuru kayısı, incir, üzüm ve kavrulmamış fındık ve fıstıktan oluştuğunu anlattı. 

Çekirdek kirliliğine son
Ay çekirdeğinden fındığa, fıstıktan kuru üzüme, leblebiden cevize zengin bir yelpazede paketlenmiş kuruyemiş sunduklarını belirten Kâni Emekçi şöyle devam etti: “Çorlu’da 40 bin metrekare açık ve 9 bin 500 metrekare kapalı alana sahip tesiste üretim yapıyoruz. Dakikada 60 paket kuruyemiş üretiyoruz. Çevreye ve hijyene son derece önem veriyoruz. Bu nedenle dünyada ve Türkiye’de ilk defa ay çekirdeği ürününün yanında ‘çöp poşeti’ sunuyoruz. Bu arada ürünlerin açıldıktan sonra bayatlamasını engelleyen ‘Keeper’ uygulamasını da sektörde ilk biz yaptık. Çay ve kahve gibi sektörlerde çok kullanılan bu yöntem kuruyemişe bizimle girdi.”
Kâni Emekçi, ürünlerinin Türkiye’nin yanısıra Azerbaycan, Kosova, Romanya, Arnavutluk, Macaristan, Almanya, İsviçre ve ABD’de satıldığını ifade etti. 2002 yılında Papağan Kuruyemiş’i alarak kuruyemiş sektörüne adım atan Emekçioğlu Grubu hakkında da bilgi veren Kâni Emekçi şunları söyledi:
“Yıllardan bu yana tuz, gıda, kimya, taşımacılık ve makine üretimi sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. Özellikle sanayiye yönelik tuz üretiminde Türkiye ihtiyacının yüzde 70’ini karşılıyoruz.”