Yasaklar kalkıyor, Çin'e kanatlı hayvan ihracatı için adım atıldı

Yasaklar kalkıyor, Çin'e kanatlı hayvan ihracatı için adım atıldı
Yasaklar kalkıyor, Çin'e kanatlı hayvan ihracatı için adım atıldı

Zafer Çağlayan, Çin?deki temasları çerçevesinde Çin Eximbank?ın başkanıyla görüştü, Çin?in ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Wang Qishan tarafından kabul edildi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 'Çin tarafı Dünya Sağlık Örgütü'nün kuş gribi riski yok raporunu bekliyor. Zannediyorum önümüzdeki hafta itibarıyla bu yasak kalkacaktır' diye konuştu

ŞANGHAY - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın Çin gezisinden kanatlı hayvan üreticilerine ihracat müjdesi çıktı.
Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, geçmişte yaşanan kuş gribi salgını nedeniyle Türkiye’nin Çin’e kanatlı hayvan ihraç edemediğini hatırlatarak, “Çin tarafı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kuş gribi riski yok raporunu bekliyor. Zannediyorum önümüzdeki hafta itibarıyla bu yasak kalkacaktır” diye konuştu.

Tütün ihracatı da başlayacak
Zafer Çağlayan, Çin’deki temasları çerçevesinde Çin Eximbank’ın başkanıyla görüştü, Çin’in ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Wang Qishan tarafından kabul edildi. Görüşmeler ve KEK Protokolü konusunda uçakta gazetecilere bilgi veren Çağlayan, birkaç yıl önce yaşanan kuş gribi salgını nedeniyle Çin’e kanatlı hayvan ihracatı yapılamadığını anımsattı. Qishan’la görüşmesinde Çin Başbakan Yardımcısı’nın kendisine “DSÖ’nün Türkiye’de kuş gribi riski olmadığına ilişkin raporu elimize ulaştığında geldiğinde yasağı kaldırırız” dediğini aktaran Çağlayan, bu raporun Tarım Bakanlığı’nın elinde bulunduğunu, raporun gönderilmesinin ardından bu yasağın kalkacağını söyledi. Türkiye bu yasak nedeniyle dünyanın en büyük tavuk ayağı ithalatçısı Çin’e Vietnam ve Singapur üzerinden  15 milyon dolarlık mal satabiliyor.
Çağlayan’a göre yasağın kalkmasının ardından bu rakam en az 40 milyon dolara ulaşacak. Türk tütününün daha önce görülen mavi küf hastalığı nedeniyle Çin’e ihraç edilemediğini hatırlatan Çağlayan, bugün için bu sorunun ortadan kalktığıını söyledi.
Çağlayan Çin Başbakan Yardımcısı Qıshan’ın gerekli yerlere talimat vereceğini ve 10-15 gün içinde ilgili heyetin Türkiye’ye gelerek tütünleri inceleyeceğini, tütünlerin istenilen kalitede olması halinde bu kısıtlamanın kaldırılacağını söylediğini aktardı. Çin dünyanın hem toplamda, hem de kişibaşına en çok sigara tüketilen ülkesi. Açık kapalı her mekanda sigara içmek ‘belirlenmiş’ yerlerde serbest. Bu nedenle Çin’in tütün tüketimi sürekli artıyor. Çağlayan, Türkiye’nin mavi küf engelini  aşması durumunda Çin’e en az 100 milyon dolarlık ihracat yapacağını tahmin ediyor.

Gıda güvenliğinde işbirliği
Altyapı, müteahhitlik, teknik müşavirlik alanlarında da iki ülke arasındaki mevcut işbirliğinin güçlendirilmesi için ortak bir çalışma grubu oluşturulacağını anlatan Çağlayan, altyapı, köprü, otoyol, turizm, tekstil, doğal kaynaklar ve enerji alanlarında işbirliğinin artırılması konusunda mutabakat sağlandığını belirtti. İki ülke arasındaki Karşılıklı Yatırımların Korunması Anlaşması’nın yenilenmesi için ekim ayında çalışmalara başlanacağını belirten Çağlayan, gıda güvenliği konusunda da bir işbirliği anlaşmasına varıldığını kaydetti. Çağlayan, bu anlaşmanın sonuçlandırılması için Çin tarafına bir taslak metin ilettiklerini ve bu metnin çok kısa süre içerisinde Çin tarafından kabul görmesini beklediklerini söyledi. Çağlayan, bu metnin bugüne kadar ihracatı yapılamayan süt ve süt ürünleri dahil kalite ve standart şartı olan tüm gıda ürünlerinin ihraç edilmesini sağlayacağını anlattı.

Taklitçi Çinli firmaya yaptırım
Çin’in taklit mallarla ilgili imajını değiştirmek istediğini, artık ileri teknolojiye geçtiğini ifade eden Çağlayan, iki ülke arasında taklit mallarla mücadele konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi. Çağlayan, önümüzdeki dönemde bu tür ürünlerin ithalatının durdurulması ve ihraç eden Çinli firmalara müeyyide uygulanmasının da mümkün olacağını kaydetti. (Radikal)