Yasaları bekliyorlar

IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, Türkiye ile gözden geçirme çalışmalarının parlamentonun yeniden çalışmaya başlayıp belirli yasaları geçirinceye kadar gündeme gelmeyeceğini söyledi.

WASHINGTON - IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, Türkiye ile gözden geçirme çalışmalarının parlamentonun yeniden çalışmaya başlayıp belirli yasaları geçirinceye kadar gündeme gelmeyeceğini söyledi. Dawson, Türkiye'de ekonomik programın güçlü olduğunu, ancak gözden geçirmenin, meclisin tatilden dönüp, 'ertelenmiş olan konuları' ele alıncaya kadar ertelendiğini söyledi. Dawson'un 'henüz kesinleşmeyen konular' diye açıkladığı düzenlemelerin başında sosyal güvenlik geliyor.
Ancak Bankalar Yasası'nın Meclis'ten ikinci kez geçirilmesinin de yeniden gözden geçirme koşulları arasında olması bekleniyor. Ayrıca Türkiye'nin yerine getirmesi gereken yeni yükümlülükler de bulunuyor.
En borçlu ikinci ülke
Bu arada Türkiye'nin 30 Haziran itibarıyla Dünya Bankası'na 6 milyar 96 milyon, IMF'ye 17 milyar 801 milyon dolar borcu bulunduğu belirtildi.
Türkiye'nin IMF'ye en fazla borcu olan ülkeler sıralamasında Brezilya'nın ardından ikinci sırada yer aldığı vurgulandı.