'Yaşam merkezi'Beyoğlu

'Yaşam merkezi'Beyoğlu
'Yaşam merkezi'Beyoğlu
Artık Galata da 'konut projesi' ve hatta 'yaşam merkezi' kavramlarıyla tanıştı. Boş binaların yerine dikilen projeler 'tarih ve lüks' satarken eskiden girmeye çekinilen sokakların fiyatını da katladı.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’un tarihi küllerinden yeniden doğdu. Çok değil 10 yıl öncesine kadar kaderine terk edilmiş halde evsizlere yuva olan Tünel-Galata sokakları, şimdilerde bir dönem bölgeye ayak basmaya bile çekinenlerin gözdesi. Bu ‘tarihi popülarite’ bölgenin eski emlak sahiplerini bir anda zengin ederken, fiyatları da katladı. Tablo bu kadar çekici olunca bu kez sahneye bölgede arsası olan ya da eskileri satın alan yeni yatırımcılar girdi. Böylece tarihi Beyoğlu sokakları da ‘konut projesi’ kavramı ile tanışmış oldu. Sıra ‘yaşam merkezi’ne gelirken buyrun, siz de tanışın...

Bölgede fiyatlar katlandı 

Beyoğlu’nda konut fiyatları son birkaç yılda neredeyse katlandı. Özellikle ve sanat dünyasından da birçok ünlü ismin ev sahibi olduğu Galata hattında şu günlerde boş ev bulmak çok zor. Emlakçılar özellikle manzaralı, tarihi binalara ilgi olduğunu söylerken, bu ara çok talep olduğunu ancak yetişemediklerini belirtiyor. Durum böyle olunca da kiralar 2 bin TL’den başlıyor, 6 bin TL’ye kadar çıkıyor. Satın almak isteyenler için ortalama 200 bin dolar alt limit, ucu milyon dolara kadar açık! Bu da yeni yatırımcıları bölgedeki eski binalardan ya da boş arsalardan konut projesi yaratmaya itiyor.

‘Dibek çıkmazı’na lüks daireler geldi 

İnşaatına geçen yıl başlanan projenin sahibi Özgür Tezel’in ortağı olduğu Karaköy Gayrimenkul. Birkaç ay önce Şişhane’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa otopark ve galeri projesi yapmak için anlaşan şirket, Galata’da Dibek Sokak çıkmazında Dibek Park 21’i yapıyor. Önümüzdeki yıl tamamlanması planlanan projenin mimarı da Şanal Mimarlık’tan Murat Şanal ve ekibi. Konumu gereği boğaz manzarasına hâkim olan çıkmaz sokaktaki proje oldukça küçük. Bir tarafından yeşilliklerin indiği ve bahçe görünümü veren bina, özel tasarım beş daireden oluşuyor.

Şimal Merdiveni ‘Belkıs’a çıkıyor

Pera’da tarihi Şimal Merdivenleri’nin yanına inşa edilen Belkıs Apartımanı’nın sahibi Segment İnşaat. Eski apartman kültürünü projelerine yansıtan Segment İnşaat’ın yönetici ortağı Serdar Garan, projede bu yıl başından itibaren yaşamın başladığını söylüyor. Mimar Boran Ekinci tarafından tasarlanan ve 16 üniteden oluşan projede üst katlar konut, alt kat ise galeri olarak hizmet verecek. Sadece üç ünite dışında satılan Belkıs Apartımanı’nda fiyatlar 260-400 bin dolar arasında değişiyor. Projenin yerinde eskiden tarihi eser olmayan bir binanın yer aldığını belirten Serdar Garan, “Orayı yıkıp yeniden yaptık. Proje 7 milyon dolara mal oldu. Bölgede benzer projeler için araştırma yapmaya devam ediyoruz” diyor.

İpera Galata’yı tutturdu 

Galata Tatar Beyi Sokak’ta 1970’lerde yapılmış bir deponun arsasına inşa edilen İpera 25’te konut ve ofis alanları yer alıyor. Gayrimenkul geliştirme şirketi İpera’nın sahibi olduğu proje geçen ay tamamlandı. Mimar Ahmet Alataş tarafından tasarlanan binayı cam yüzeyler sarıyor. Şirket iç tasarım tamamlanmadan satışa çıkmayı planlamıyor ancak şimdiden yoğun ilgi olduğu belirtiliyor. Eski depodan lüks bir binaya dönüşen projede fiyatlar 550 bin dolardan başlıyor. Şirketin Galata’da ‘tarihi ve lüksü bir arada sunan’ iki projeleri daha bulunuyor.

bigPara.com