Yaşar'dan TMSF'ye 145 milyon dolarlık ödeme

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Yaşar Holding'in TMSF'ye 2012 yılına kadar ödemesi gereken 110 milyon avro ve 75 milyon dolarlık borcu hemen ödeyeceğini açıkladı.

İZMİR - TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Yaşar Holding'in TMSF'ye 2012 yılına kadar ödemesi gereken 110 milyon avro ve 75 milyon dolarlık borcu hemen ödeyeceğini açıkladı. Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Hasan Denizkurdu ile toplantı düzenleyen Ertürk, erken tahsilatlarda net bugünkü değer üzerinden hesap yapıldığını ve bunu belirsizlik riskinden arındırdıktan sonra ödenecek rakamın bulunduğunu anlatarak şöyle devam etti: "Buna göre 145 milyon dolar tahsil edeceğiz. Bundan sonra da erken tahsilat yapmayı hedefliyoruz. 2007 sonuna kadar alacak tahsilimizin yüzde 95'ini gerçekleştirmeyi planlıyoruz."
Hasan Denizkurdu ise yurtdışı fonlardan sağladıkları kaynakla ödemeyi gerçekleştirdiklerini belirtip "Umarım EGS için de benzer bir süreç işleyecektir" diye konuştu.
Banka sahipleriyle 10-12 yıla varan vadelerle imzalanan protokolleri erken tahsil için bir model planladıklarını belirten Ertürk, "Bunun iki yolu var. Birincisi Yaşar Grubu gibi grubun yaratacağı fonlarla ya da bizim bu protokolleri satışa çıkarmamız ya da bunları yurtdışı finansörlere aktarmamızdır. Her ikisini de uygulayabiliriz" dedi.