Yasaya karşı insan zinciri

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla 18 Nisan Salı günü, SSK Genel Müdürlüğü önünden TBMM'ye 'insan zinciri' oluşturacak.

ANKARA - KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla 18 Nisan Salı günü, SSK Genel Müdürlüğü önünden TBMM'ye 'insan zinciri' oluşturacak. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, "Tasarı geri çekilene kadar eylemler sürecek" dedi.
KESK Genel Başkanı İsmali Hakkı Tombul, DİSK Başkanvekili Mahmut Seren, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Haluk Başçıl ve TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, Gaziosmanpaşa'daki KESK binasında ortak basın toplantısı düzenledi.
TBMM'de 18 Nisan Salı günü ele alınacak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı hakkında hükümet yetkililerinin doğru bilgi vermediklerini öne süren KESK Başkanı Tombul, hükümetin, "çalışanların mağdur olmayacağı, aylıklarının azalmayacağı ve emekli aylıklarının 20 yıl sonra düşeceği" yönünde açıklamalar yaptığını kaydetti. Tombul, şöyle konuştu: "Tasarı yasalaştığı andan itibaren, emekli aylıkları düşmeye başlayacak, 20 yıllık bir süre yok. Şu anda kamu çalışanları, çalıştıkları her yıl için 3 katsayıyla çarpılarak emekli aylığı alıyorlar. 2007'den itibaren bu 2.5'a düşecek, 10 yıl sonra ise 2'ye düşecek. Yani 10 yıl sonra emekli olan şimdiki emekli aylığının 3'te 2'sini alacak."
"Tasarının, gelecek kuşakların sağlık hakkını gasp ettiğini, emekliliği olanaksız hale getirdiğini" savunan Tombul, buna karşı çıkmak amacıyla eylemler planladıklarını anlattı.
Tüm illerde eylem
Tasarının çekilmesi için her ilde eylem yapılacağını söyleyen Tombul, şunları kaydetti:
"Eylemin sloganı, 'Meclis'e soruyoruz. Halkın yüzde 99.4'ü tasarıya (hayır) dedi. Halktan geçmeyen tasarı, Meclis'ten geçer mi, geçerse halkın iradesine saygı göstermeyen Meclis, halkı temsil eder mi?' olacak. Salı günü, tasarıya karşı tüm yurttaşlarımızla saat 12.00'de SSK Genel Müdürlüğü önünde toplanacağız. Tasarı geri çekilene kadar eylem ve etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Hükümet, IMF'nin değil halkın iradesini dikkate alsın."
Tombul, Emek Platformu'nun tasarıya ilişkin hükümetle uzlaşmadığını belirterek, "Emek Platformu tasarıya karşı" dedi.
'Orantısız güç kullanıldı'
Sosyal Güvenlik Yasası'nı protesto için AKP il binaları önünde basın açıklaması yapan KESK üyeleri, Kocaeli'nde polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Başbakan Erdoğan'ın il kongresinde konuştuğunu öğrenen ve yürüşe geçen KESK üyelerine polisin, 'orantısız güç kullandığını' söyleyen KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, "Arkadaşlarımız Başbakan'a görüşlerini ifade etmek istedi, maalesef demokratik Türkiye'de olmaması gereken olaylar yaşandı" diye konuştu.