YASED: Ortadoğu yabancıyı etkiler

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmelerin doğrudan yabancı sermayenin gelişini etkileyebileceğini belirterek

İSTANBUL - Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmelerin doğrudan yabancı sermayenin gelişini etkileyebileceğini belirterek, "Gelişmelerin, alınmış yatırım kararlarını bir daha gözden geçirmek, verilmiş olan kararları ertelemek gibi etkileri olabilir, olacaktır" dedi.
YASED Başkanı, Koç Üniversitesi'nden Doç. Dr. Kamil Yılmaz'a hazırlatılan 'Türkiye İçin Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisine Doğru' başlıklı raporun tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
'Ortadoğu'daki gelişmeler yabancıları nasıl etkiler' sorusuna Erdikler, "Ortadoğu'daki gelişmeler, alınmış yatırım kararlarını bir daha gözden geçirmek, verilmiş kararları ertelemek gibi etkisi olabilir, olacaktır. Doğrudan uluslararası yatırımlar denildiğinde uzun vadeli trendlere bakmak lazım, bunlar gelip geçici olaylardan fazla etkilenmiyor. Türkiye'nin bulunduğu bölgede her zaman siyasi belirsizlikler olmuştur. Ama Türkiye bu siyasi belirsizlikler içinde güvenli bir liman olarak durmaktadır" dedi. Erdikler, bir soru üzerine, Özelleştirme İdaresi'nin önemli birikime sahip olduğunu,bu nedenle Yatırım Promosyon Ajansı'na dönüştürülmesini istediklerini söyledi.
'Türkiye'ye olan heyecan azalmadı'
Erdikler, Yatırım Danışma Konseyi'nin son toplantısında "Heyecan kaybı yaşandığına ilişkin bir hatırlatma üzerine, son yapılan toplantının öncekilerden daha verimli olduğunu ifade etti. Toplantıya katılan CEO'ların önemli bir kısmının, Türkiye'nin genel ekonomik performansını dile getirirken, çok önemli ve olumlu beyanlarda bulunduklarını belirten Erdikler, "Bir heyecan kaybı değil, yeni bir heyecan, yeni bir ivme söz konusudur. Türkiye'nin yakaladığı fırsat penceresini kaçırmaması ve bunu yakalaması lazım" dedi.