YASED: Yeşil ışık yok

Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, Türkiye'de yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik konuların hiçbirinde istenilen gelişmenin bir türlü sağlanamadığını savunarak, "Hiç yeşil ışık olmadı.

İSTANBUL - Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, Türkiye'de yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik konuların hiçbirinde istenilen gelişmenin bir türlü sağlanamadığını savunarak, "Hiç yeşil ışık olmadı. Işıklar hep kırmızı ve sarı şeklinde ortaya çıktı" dedi.
Şaban Erdikler, geçen yıl düzenlenen birinci Yatırım Danışma Konseyi'nin ardından yatırım ortamının iyileştirilmesi için 13 maddelik teklifi içeren sonuç bildirisi yayımlandığını anımsatarak bu konuda bir gelişme olmadığını ifade etti.
Polonya'da yabancı sermaye yatırımı 200 milyar doları aşarken, Türkiye'de 20 milyar dolardan bahsedildiğine dikkati çeken Erdikler, Türkiye'nin AB Maastricht kriterlerini karşılayacağı 2008'den sonra birkaç sene boyunca 30 milyar dolar yabancı sermaye çekebileceğini açıkladı.
Erdikler, Türkiye'de geçen yıl dokuz ayda yabancı sermaye girişinin 2.2 milyar dolar olduğunu ve yılın tamamında 3 milyar dolar civarında rakam tahmin edildiğini aktararak, "Bu, bir başlangıçtır diye ümit ediyorum. 2005 yılı için beklentimiz 5 milyar dolar civarında" diye konuştu.
Yabancı sermayenin AB sürecinde olumlu katkısı olacağını belirten Erdikler, "'AB'ye girdiğimizde yabancı sermaye patlayacak' anlayışı beni rahatsız ediyor. Patlamayacak. AB için doğru olanları yaptıkça, hem yerli hem de yabancı yatırımı artacak" açıklamasında bulundu.