YASED'de buruk seçim

Yabancı Sermaye Derneği'nin (YASED) Roche Binası'ndaki 24. Olağan Genel Kurulu SSK'ya fahiş fiyatla ilaç alımına ilişkin yürütülen soruşturmanın gölgesinde geçti.

İSTANBUL - Yabancı Sermaye Derneği'nin (YASED) Roche Binası'ndaki 24. Olağan Genel Kurulu SSK'ya fahiş fiyatla ilaç alımına ilişkin yürütülen soruşturmanın gölgesinde geçti. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan YASED Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Erdikler toplantının neden Roche binasında düzenlendiğine ilişkin soru üzerine, kendisinden önceki Yönetim Kurulu Başkanı'nın Roche Genel Müdürü Faruk Yöneyman olduğunu hatırlatarak, Genel Kurulu'nun 6-7 yıldır geleneksel olarak Roche toplantı salonunda gerçekleştirildiğini belirtti ve "Zamanımız olsaydı bu durumu yeniden değerlendirirdik" dedi.
Erdikler, SSK'ya fahiş fiyatla ilaç alımına ilişkin soruşturma kapsamında, Roche Türkiye Genel Müdürü Faruk Yöneyman'ın gözaltına alınmasıyla ilgili, idari, adli makamların soruşturma yapacaklarını, sonuçta suç varsa bu suçun ortaya konacağını dile getirerek "Yalnız bunları yaparken kişinin suçsuzluğu ispat edilene kadar masum olduğu ilkesinin göz önünde tutulması gerekiyor" diye konuştu. Erdikler, Yöneyman'ın bu şekilde gözaltına alınmasını Türkiye'ye yabancı sermayenin gelmesi ve Türkiye'nin imajının zedelenmesi açısından etkisinin sorulması üzerine şöyle konuştu:
'Kelepçeli görüntüler iyi olmayacak'
"Türkiye'ye 100 milyon dolardan çok yatırım yapmış bir kuruluşun uzun süre genel müdürlüğünü yapmış bir insanın, elleri arkadan kelepçelenerek götürülmesinin televizyonda 30 kere insanların hafızalarına nakşedilmek istenir gibi gösterilmesi, Türkiye için iyi bir referans noktası olmayacak. Buradan ders almalıyız."
YASED'in 362 üyesinden 56'sının katılarak oy kullandığı seçim sonucunda, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Şaban Erdikler yeniden seçildi.