YASED'den bilişim seferberliği

YASED'den bilişim seferberliği
YASED'den bilişim seferberliği
YASED Başkan Yardımcısı Sepil Timuray sektörü ve hedeflerini anlattı.


Yabancı Sermaye Derneği (YASED) 2023 yılı hedefleri kapsamında topyekün bir bilişim seferberliği için harekete geçti. Bu kapsanmda bir rapor hazırlayan dernek, hızlı büyüme için önerilerini de sıraladı.
Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ekonomik ve sosyal kalkınmaya etkisine ilişkin farkındalığı artırmak ve 2023 hedeflerine ulaşmak için ele alınması gerekli konulara dikkat çekmek için YASEd tarafından hazırlanan “2023 Hedefleri Yolunda Bilgi ve İletişim Teknolojileri Rapor”, hem sektörün mevcut durumunu gözler önüne sererken, yapılması gerekenleri ve çözüm önerilerine de dikkat çekiyor.
YASED Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Çalışma Grubu tarafından hazırlanan raporun tanıtım toplantısında bir konuşma yapan YASED Başkan Yardımcısı Sepil Timuray, “Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünü yarattığı çarpan etkisiyle ülkelerin ekonomik kalkınmasına katkıda bulumaktadır” dedi.
YASED BİT Çalışma Grubu Başkanı Dr. Murad Ardaç, ise BİT sektörünün 2011 yılı büyüklüğünün 30 milyar dolar olduğunu belirterek, “Sektörün büyüklüğü 2023 yılında 85 milyar dolara yaklaşacak. Fakat hükümetin 2023 hedeflerinde bu sektör için konulan hedef 160 milyar dolar. Arada ciddi bir fark var. Bu aradaki boşluğu nasıl doldururuz konusunda önerilerimizide raporda sunduk” dedi.
Türkiye ’nin 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için sadece iç pazarın değil, dış pazarlarında teknoloji ürün ve hizmet ihtiyacına cevap verebilecek bölgesen bir üs haline gelmesine ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Ardaç, şunları söyledi: “160 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmak için yıllık büyüme hızımızını yaklaşık 3 katına çıkması gerekiyor. Ancak bunun için de gelişim potansiyelini engelleyen sorunların ortadan kaldırılması büyük önem taşıyor. Bunun için raporda yer alan önerilerimiz arasında erişim ve kullanım maliyetlerinin düşürülmesinden, teşvik ve destek programlarına ve katma değerli hizmetlerin üretimine kadar değişik çözümler yeralıyor. Raporu hazırlarken Bilgi Teknolojileri Kurumu’na da bilgi verdik. Sonuçları da kendileriyle paylaşacağız.”

bigPara.com