Yaşlı kamyonlara can verecek formül

Yeni Taşımacılık Yasası'ndan olumsuz etkilenecek 20 yaşın üzerindeki binlerce kamyon sahibine umut kapısı açıldı.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

BÜKREŞ - Yeni Taşımacılık Yasası'ndan olumsuz etkilenecek 20 yaşın üzerindeki binlerce kamyon sahibine umut kapısı açıldı. Oyak grubu şirketlerinden Omsan Lojistik, söz konusu yasadan etkilenecek araç sahiplerine finansman ve iş desteği vermek üzere çalışma başlattı. Bu amaçla şirket bünyesinde, 'Tedarikçi Geliştirme Merkezi' oluşturuldu. Omsan, rekabette en önemli araç haline gelen lojistik yönetimini ilgililere anlatabilmek amacıyla ilk ikisini İstanbul ve Bursa'da yaptığı çalışmaların üçüncüsünü Bükreş'te gerçekleştirdi.
Omsan Logistica'nın düzenlediği 'Stratejik Bakış Toplantısı'na Lojistik gurusu Georgetown Üniversitesi Lojistik Enstitüsü Direktörü, Prof. Dr. Ricardo Ernst de katıldı. Ernst, dünyada üretilen her 1 doların 25 cent'inin lojistik yönetimi için harcandığını, bu nedenle tedarik zinciri stratejilerine önem verilmesi gerektiğini söyledi.
2004 yılını 215 milyon dolar ciroyla kapattıklarını, 2005'te 270 milyon dolar, gelecek beş yılda 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini belirten Omsan Genel Müdürü Hakan Ertik de, "Yurtdışı ağımızı genişletiyoruz. Fransa'da ve Almanya'daki şirketlerimize iki yıl içinde Bulgaristan, Rusya, Romanya, Azerbaycan şirketlerini ekledik. Almanya, Fransa ve Azerbaycan'da lojistik firmaları ile ortak şirketler kurduk" dedi.
Ertik, Türkiye'de 1 Şubat 2005'ten itibaren uygulanacak olmasına rağmen altı ay ertelenen yeni Taşımacılık Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle 20 yaştan büyük ve AB standartlarını taşımayan kamyonların trafikten men edileceğine dikkat çekti. Bu durumun binlerce kamyon sahibinin işsiz kalmasına neden olacağını ifade eden Ertik, şunları söyledi: "Türkiye'de yurtiçi taşıma yapan 600 bin kamyon var. Bunların çoğu AB normlarına uygun değil. Bu amaçla üç ay önce, 'Tedarikçi Geliştirme Merkezi' oluşturduk. Özellikle yurtiçi taşımalarda taşeron araçları kullanacağız. Kamyonculara, çalışma teklif edeceğiz. Araçların lastiklerini değiştirip, motorları yenileteceğiz. Gerekirse finansman desteği vereceğiz. Kamyonların üzerine Omsan yazacağız. Pilot uygulamaya bu yıl başlıyoruz."
Evleri taksitle taşıyor
Omsan Lojistik tarafından oluşturulan www.evdenevelojistik.com adresinden evden eve taşımacılıkta şehiriçi, şehirdışı ve uluslararası hizmet veriyor. Gökkuşağı Projesi isimli sistemle hizmetler ihtiyaca göre farklı renklerle ifade ediliyor. Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, sarı ve beyaz seçenekleri evini taşıtacak kişinin hangi hizmeti alacağını vurguluyor.
İhtiyaç sahipleri, söz konusu web adresinden, taşıtacakları evin uzaklığı, eşyanın yerleştirileceği kat yüksekliği gibi değerleri girerek işlemin kendilerine kaça mal olacağını görebiliyor. Şirket ayrıca, Oyak Savunma ve Güvenlik Sistemlerinin güvenliğini sağladığı merkezlerde sigortalı ve hijyenik ortamda depolama hizmeti de veriyor. Yılda 500 evi sigortalı olarak taşıdıklarını belirten şirket yetkilileri, ihtiyaç sahiplerine Oyakbank ile taksitli taşıma imkânı sunduklarını da söyledi.