'Yatak sayısı arttı, fiyat ucuzladı'

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, bu yılın ilk yarısında bazı olumsuzluklar nedeniyle turizmde istenilen gelişme yakalanamadığını belirterek, "Şu anda satışlarda büyük hızlanma var.

GAZİANTEP - Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, bu yılın ilk yarısında bazı olumsuzluklar nedeniyle turizmde istenilen gelişme yakalanamadığını belirterek, "Şu anda satışlarda büyük hızlanma var. Eylül sonunda geçen yılki rakamı yakalarız. Bu yıl sonunda turist sayısında yüzde 5-10 artış görülür, 22.5 milyon olur. Ama turizm geliri düşer. Çünkü, oteller boş kalacağız paniklemesi ile yüzde 15-20 fiyat kırdı. Yıl sonunda gelir beklentimiz 15.5 milyar dolar" dedi.
'Mevcutlar dolmalı'
Rekabetten dolayı fiyatların düştüğüne işaret eden Bayındır, "Antalya'daki otelcilerin büyük feryadı yüzde 15-20 düşüşten dolayı değil. Oraya bu yıl 20 bin yatak ilave oldu. Müşteri artmadı, gelenler de yeni yataklara kaydı. Bu yüzden ucuz veriyorlar" diye konuştu. Türkiye'nin otel yatırımına doyduğunu vurgulayan Bayındır, "Bana bedava arsa verseniz Antalya'ya bir tek çivi çakmam. Türkiye'de turistik belgeli 2 bine yakın, belediye belgeli 1000 otel var. Önce bu otelleri doldurmak lazım. Ne zaman müşteri gelir 'biz yatacak yer bulamadık' diye ağlamaya başlar, o zaman yatırım için yeni teşvikler açılmalı" açıklamasını yaptı.