Yatırım Ajansı Başkanı 'Yokum' dedi

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, görevinden istifa etti. Korkmaz'ın Başbakan Erdoğan ile bir süredir fikir ayrılıkları yaşadığı iddia ediliyordu.

 
Korkmaz, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nda, Temmuz 2006'daki kuruluş aşamasından bu yana Başkanlık görevini yürütmekteydi.Erdoğan’ın tam yetki verdiği Korkmaz’ın konumu, ‘bakanlar üstü’ diye tanımlanıyordu. Doğrudan Başbakan’a bağlı kurulan Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın ilk başkanı olan Alpaslan Korkmaz, aynı zamanda Erdoğan’ın özel danışmanlığını da yürütüyordu.

Korkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, 31 Ağustos 2010 itibariyle görevine veda edeceğini duyurdu.

Açıklamasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın takdirleri ile getirildiği görevle, Türkiye'nin ilk Yatırım Ajansını kurma şerefine nail olduğu için çok mutlu olduğunu belirten Korkmaz, şunları kaydetti:
“Üç yılı kapsayacak bir dönem için getirildiğim bu görevi, 2009 yılı krizi başlayınca ek bir yıl daha sürdürdüm. Şimdi bayrağı teslim etme vakti geldi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı; bugün sahip olduğu profesyonel, kurumsal ve vizyoner yapı paralelinde, ülkemiz adına önemli çalışmalara imza atmaya devam edecektir. Görevde kaldığım 4 yıla yakın bu süreç içerisinde vatanıma hizmet etmiş olmaktan ötürü büyük onur duydum. Sayın Başbakanımıza bana bu fırsatı verdikleri ve esirgemedikleri desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkürü borç bilirim.”

80 BİN ŞİRKETLE TEMAS
Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansından yapılan açıklamada da, Ajansın Başkanı Alpaslan Korkmaz'ın görev sürecinde öncelikle yapılanmanın tamamlandığı, 2006 yılında kuruluş ve organizasyon çalışmalarını tamamlayan Ajansın, bugüne kadar doğrudan 2 bini aşkın projeye müdahil olduğu bildirildi.

Dünyada doğrudan 80 bin şirket ile temasa geçildiği belirtilen açıklamada, yurt içi yapılanmasının yanı sıra Ajansın 21 ayrı ülkede 15 temsilciliği ile faaliyet gösterdiği kaydedildi.

ALPASLAN KORKMAZ KİMDİR?
Doğma büyüme İsviçreli olan Korkmaz’ın İsviçreli eşinden iki çocuğu bulunuyor. Alparslan Korkmaz, Kayserili bir işçi ailesinin çocuğu. Aile 1969 yılında İsviçre"ye göç etmiş. Korkmaz 1970"te doğmuş ve tüm eğitimini İsviçre"de tamamlamış. 9 dil bilen Korkmaz, işletme mezunu.

bigPara.com