Yatırım için bir Fitch bir işçi

Yatırım için bir Fitch bir işçi
Yatırım için bir Fitch bir işçi
Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı'nın katıldığı Global Connect yatırım fuarında gündem Fitch'in not arttırımı ve sadık Türk işçisiydi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye ’nin kredi notunu BBB- ile yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. Bu durum en çok ‘yatırım avcısı’ olarak dünyayı dolaşan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nı sevindirdi. Ajansın başkanı İlker Aycı geçen hafta dünyanın önde gelen yatırım fuarlarından olan Global Connect için Stuttgart’taydı. Aycı’nın çantası dolu... Alman otomotiv devi Volkswagen’in tedarikçisi ElringKlinger’in 1 milyon euroluk yatırımla İspanya’daki tedarik merkezini Türkiye’ye taşıyor. Ayrıca 2013’te daha çok yatırım beklenen yenilenebilir enerjide temas halinde olunan 4 firmadan 2’si imza aşamasına geldi. Ancak Aycı’nın gözü Volkswagen’de. Yakın temasta oldukları VW’nin artık kararını verip Türkiye’ye gelmesini istiyor.
Global Connect yatırım fuarı iki yılda bir düzenleniyor. Fuarda stantları devletlerin yatırım ajansları paylaşmış. Ziyaretçiler ise Almanya ’nın dev şirketleri. Kıyasıya rekabet var. Aycı “Almanya’dan son bir ayda aldığımız 75 milyon dolarlık yatırımın devamını bekliyoruz” diyor.
52 saat çalışma ‘övgü’sü
Aycı’nın sağ kolu Almanya’daki danışmanı. Bir dönem Yeşiller Partisi’nin eski Meclis Grup Başkanı olan Rezzo Schlauch Almanya’da toplantıyar yapıp fırsatları anlatıyor. Schlauch’un kozu ‘sadık’ Türk işçileri. Schlauch “Haftada 52 saat çalışırlar, çok az hasta olurlar ve işletmeye bağlıdırlar” diyor.

Konya’ya enstitü açılma müjdesi
MP3’ün mucidi olarak bilinen Fraunhofer Institut de Konya’da bir enstitü açacak. Kuruluşun Baden Württemberg bölgesi yöneticisi Mehmet Kürümlüoğlu kısa süre içinde Konya’da Sanayi Odası’nın desteği ile enstitü açacaklarını söyledi.

Artık devlet fonları gelecek
Fitch’in not artışını merakla bekleyen şirketler yeni yatırım planlarını açıklarken, şimdi gözler kamu fonlarında. İç tüzüklerinde sadece “yatırım yapılabilir” ülkelere odaklanan kamu fonlarının Türkiye’ye yöneleceğini söyleyen Aycı, “Kapılar açıldı” diye konuşuyor.

bigPara.com