Yatırım liginde 6 sıra yükseldik

Yatırım liginde 6 sıra yükseldik
Yatırım liginde 6 sıra yükseldik
Türkiye doğrudan yatırım liginde 2011'de 6 sıra birden yükselerek 23'üncülüğe oturdu. Türkiye'ye geçen yıl 15.9 milyar dolarlık yatırım girişi yaşandı

Türkiye uluslararası doğrudan yatırım liginde 2011’de altı basamak birden yükseldi ve 211 ülke arasında en fazla yatırım çeken 23’üncü ülke oldu. Dünyada ise uluslararası doğrudan yatırımlar geçen yıl yüzde 16,5’lik artışla 1.5 trilyon doları aştı. Türkiye de yüzde 76’lık artışla 15.9 milyar dolar yatırım çekti.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan ve tüm dünyada eşzamanlı olarak duyurulan 2012 Dünya Yatırım Raporu’nu açıkladı. Rapora göre 2011’de en fazla doğrudan yatırım çeken ilk 4 ülke değişmedi. ABD , 226.9 milyar dolarla yeniden ilk sırayı alırken, bu ülkeyi 124 milyar dolarlık yatırımla Çin takip etti. Bu ülkeleri Belçika ve Hong Kong izledi. Geçtiğimiz yıl ilk 20’de olmayan İtalya, Endonezya, Lüksemburg ve Şili de 2011’de ilk 20 ülke arasına girdi.
YASED Yönetim Kurulu Üyesi Akın Kozanoğlu dünyada doğrudan yabancı yatırım artış oranının yüzde 9’lar seviyesinde kaldığını söyleyerek “2011’de ulaştığımız bu seviye ise kriz öncesi dönemin ortalaması olan 1.4 trilyon dolar seviyesine yeniden ulaşılması ve hatta aşılması anlamına geliyor. Ancak kriz öncesi tavan noktası olan 2007 yılındaki 1.98 trilyon dolar seviyesinden halen yüzde 23 aşağıdayız. Bu değere en iyi senaryoyla önümüzdeki yıl ya da 2014’te ulaşılacağı öngörülüyor” diye konuştu.

Türkiye için ise 2012 yılı UDY beklentisinin 15 milyar doları aşmak olduğunu dile getiren YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit, “Dileğimiz, öncelikle kriz öncesindeki 20 milyar dolar seviyesini tekrar yakalamak; uzun vadede ise Türkiye’de, bölgede ve dünyada sürekli artan potansiyeli doğrultusunda daha yüksek seviyelerin sürdürülebilir bir trend haline gelmesidir” dedi.

Özyiğit, 2010’da 29. sırada iken 6 basamak birden yükselindiğinin altını çizdi. Gelişmekte olan ülkeler sıralamasında ise Türkiye, 12. sırada yer aldı.

EN FAZLA ABD VE JAPONYA YATIRDI
2011 yılında, en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılar olarak ABD, Japonya ve İngiltere başı çekerken, gelişmiş ülkeler kaynaklı yatırımlar yüzde 25 arttı. Gelişmiş ülkeler kaynaklı yatırımlar, toplam uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 73’ünü oluşturdu. Gelişmekte olan ülkeler ise 2011 yılında 457 milyar dolarlık dış yatırım gerçekleştirdi. Bu ülkeler arasında Hong Kong, Rusya ve Çin dikkati çekerken;
Türkiye 2011 yılında 2.5 milyar dolarlık dış yatırımıyla 43. sırada yer aldı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER YATIRIMI ÇEKTİ
UNCTAD 2012 Dünya Yatırım Raporu, gelişmiş bölgelerin doğrudan yatırımlardan aldığı payın azaldığını, gelişmekte olan bölgelerin payının ise arttığını ortaya koydu. UDY’ların son yıllarda yine Avrupa ’da yaşanan kriz sebebiyle Avrupa Birliği ülkelerinden Güney ve Doğu Asya’ya doğru kaydığı görüldü. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Batı Asya ülkeleri bölgesinin ise payı kriz sonrasında yüzde 4’den yüzde 5,5’e çıkarken, 2011 yılında ise bu pay yüzde 3,2’ye geriledi. Bu bölgede en fazla UDY çeken ülke, yine Suudi Arabistan oldu. Türkiye ikinci sırada yer aldı.(radikal)

bigPara.com