Yatırım sırası Honda'da

Türk otomotiv sektörü birbiri ardına yatırım çekmeye devam ediyor.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

ANTALYA - Türk otomotiv sektörü birbiri ardına yatırım çekmeye devam ediyor. Ford, Hyundai, Renault ve Tofaş'tan sonra Honda Türkiye'deki yatırım kervanında yerini aldı. Japon otomobil devi Honda, yeni modeli Honda City'i Avrupa'da sadece Türkiye'de üretecek. Honda'nın Gebze'deki fabrikasında gelecek yıl 14 bin Honda City üretecek olan şirket, üretimin yüzde 40'ını Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya'ya ihraç edecek. City şu anda ağırlıklı olarak Tayland'da üretiliyor. Tayland fabrikasının Honda City için 30 bin adetlik kapasitesi var. Araç bunun dışında küçük adetlerde Hindistan, Pakistan, Endonezya ve Malezya'da da banttan çıkıyor. Aracın tüm dünyadaki yıllık üretim adedi 330 bin adet.
Türkiye'deki üretim maliyeti 20 milyon dolar olarak açıklanan Honda City, aralık başında piyasada olacak. City ve Civic ile birlikte Honda'nın Türkiye'deki yıllık üretimi 20 bin adede, ihracatı ise 8 bin adete çıkacak. Honda, Avrupa'da Türkiye dışında İngiltere'de üretim yapıyor. Yeni modelle birlikte Honda Türkiye'nin ikinci vardiyaya geçecek ve istihdam 100 kişi artacak. City ve Civic üretimleri için ikinci etapta 300 kişilik yeni istihdamla toplam çalışan sayısı 800'e çıkacak. Üretimdeki yerlilik oranı yüzde 30 olacak. Honda Türkiye yeni modelle iç pazardaki payını yüzde 5'ten 7'ye yükseltecek. Gebze fabrikasında gelecek ay başlayacak üretim öncesi aracın uluslararası tanıtımı Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Polonya'dan gelen basın mensuplarının da katılımıyla Antalya'da gerçekleştirildi.
100 binlik hedefe doğru
Honda Türkiye Başkanı Katsumi Sawai, sekiz yıldır Türkiye'de üretim yapan Honda'nın Türk ekonomisine katkıda bulunmasından mutluluk duyduklarını söyledi. Honda City'yi geliştiren ekibin başkanı Takashi Saito ise, önümüzdeki dönemde otomotiv sektöründe göstereceği gelişme açısından Türkiye'nin Çin, Hindistan ve Rusya kadar değerli bir pazar olacağını belirtti. Yeni Honda City, B ve C segmentleri için yeni bir sedan olarak üretildi. Türkiye'de B ve C segmentlerinin toplam payı yüzde 82'lere çıkmış durumda. Sedanlar ise pazardan yüzde 55 pay alıyor. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Karaarslan, "8 Aralık'ta üretime başlayacağız. İhracattaki en büyük pazarımız Polonya olacak. Ancak İsrail'e satış için de görüşmelerimiz sürüyor. Rusya, Ukrayna gibi potansiyel sedan pazarlarıyla da bağlantı halindeyiz" dedi. Ümit Karaarslan, City'yi yüzde 55 oranında B segmenti, yüzde 25 C segmenti, yüzde 15 de filo satışlarına vermeyi planladıklarını dile getirdi. Karaaslan, Honda Türkiye olarak hedeflerinin üretimi iki yıl içinde 30 bin adede çıkarmak olduğunu belirterek, "Kapasiteyi daha sonra aşamalı olarak 55 bin bin ve 100 bin adetlik düzeylere yükseltmek için çalışıyoruz" diye konuştu.
Başlangıç fiyatı 23.5 bin YTL
Küçük ve orta sınıf araç kullanıcılarına yönelik bir sedan olan Honda City, Honda Jazz'ın platformu üzerinde geliştirildi.
1.4 lt'lik motorla piyasaya çıkacak aracın gücü 83 PS. City'de 5 ileri manuel ya da 7 ileri yarı otomatik (CTV) şanzıman bulunuyor. Üç donanım tipi var. Sport, Comfort, Elite. Düz vitesli Sport versiyonun fiyatı 23 bin 500 YTL'den başlıyor. Comfort'ta düz vites 25 bin, otomatik 26 bin 500 YTL. Elite'de ise düz vites 26 bin 950, otomatik 28 bin 450 YTL. City'nin en dikkat çekici özelliği 'sihirli' olarak tanımlanan arka koltukları sayesinde iç mekânda yükleme kapasitesinin 1323 litreye kadar çıkarılabilmesi.
500 litrelik bagaj hacmine sahip araçta arka koltuklar tamamen yattığında ön panodan itibaren 2.4 m boyunda uzun eşyalar istiflenebiliyor.