Yatırım uzmanı Tuba hanım finanstan sıkıldı, Kapbula'yla perakendeye daldı

Yatırım uzmanı Tuba hanım finanstan sıkıldı, Kapbula'yla perakendeye daldı
Yatırım uzmanı Tuba hanım finanstan sıkıldı, Kapbula'yla perakendeye daldı

Tuba Tuna Yalçuva, beş yıl içerisinde 15 Kapbula mağazasına ulaşmayı planladıklarını söyledi.

Başkasının parasına yön vermekten sıkılan yatırım uzmanı Tuba Tuna Yalçuva, Kapbula'yla organik giyim sektörüne el attı. Kapbula'dan alışveriş eden anneler arasında Demet Şener ve Gülben Ergen gibi ünlüler de var
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Son yıllarda artan hastalıklar ve sağlıklı yaşam trendi organik ürünlere olan ilgiyi artırıyor. Organik ürün denilince insanların aklına daha çok yemek ve içmek gelse de olayın bir de giysi boyutu var. “Günde sadece üç öğün besleniyoruz ama 24 saat giysiyle dolaşıyoruz” diyen Tuba Tuna Yalçuva, ilkini bu yıl başında Mohini Aile ve Yaşam Merkezi’nde açtığı Kapbula mağazasıyla organik giyim konusunda özellikle anneleri bilinçlendirmeye çalışıyor.
Kapbula’da 0-10 yaş arası bebek ve çocuklar için her türlü giysiyi, yatak çarşafını ve battaniyeyi bulmak mümkün. Organik giysilerin herkes için özellikle de bebek ve çocuklar için çok önemli olduğunu belirten Yalçuva, “Hazır giyim ürünlerinde kullanılan boya, baskı ve kimyasal maddeler terle birlikte çok rahat vücuda girebiliyor. Bebek ve çocukların vücut yapısı korumasız olduğu için daha fazla hastalık riski taşıyor. O nedenle vücuda nefes aldıran, üzerinde herhangi bir kimyasal madde ve boya barındırmayan, kısaca hastalık riski taşımayan giysiler kullanmak gerekiyor” dedi. Bu yıl içerisinde iki mağaza daha açmayı planlayan, beş yıl içerisinde 15 mağazayla ulaşmak isteyen Yalçuva’nın müşterileri arasında Demet Şener’den Gülben Ergen’e, Gül Gölge’den Tuba Erbil’e kadar bir çok ünlü anne de bulunuyor.
Pamuğundan ipliğine çıtçıtından askısına kadar yüzde 100 organik ürünlerin satıldığı Türkiye’deki ilk mağaza olan Kapbula’da herkese ve her keseye göre ürün bulunuyor. 15 liraya iç çamaşırı, 25 liraya tişört sattıklarını söyleyen Kapbula’nın kurucusu Tuba Tuna Yalçuva, “Fiyatlarımız piyasadaki konvansiyonel (organik olmayan) ürünlerle hemen hemen aynı. Sanıldığının aksine organik ürün pahalı değil. Üstelik uzun süre kullanıldığı da düşünüldüğünde fiyatların uygun olduğu görülüyor. Ayrıca kullanımı yaygınlaştıkça üretim de artacak. Bunun sonucunda fiyatlar ucuzlayacak” diye konuştu. 

‘Organik ürün sertifikalıdır’
Bütün ürünlerinin sertifikalı olduğunu ifade eden Yalçuva, “Zaten bir ürünün organik olması için sertifika şart. Böylece elinize aldığınız bir tişörtün nerede kim tarafından üretildiği hatta pamuğunun hangi tarladan çıktığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Olayın bir diğer tarafı da her şey kayıtlı olduğu için devletin vergi geliri artıyor” dedi.
Badiden iç çamaşırına, tişörtten çarşafa kadar bir çok ürünleri olmasına rağmen annelerin daha çok iç çamaşırı ve çarşafı tercih ettiğini belirten Yalçuva şöyle devam etti:
“Zaten ürünlerimizi giyen çocuklar bir daha çıkarmak istemiyor. Bunun üzerine ilk olarak bir tane alan anneler daha sonra gelip bir kaç tane daha almayı tercih ediyor.” 

Kaplumbağanın  Ali’cesi ‘Kapbula’
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu Tuba Tuna Yalçuva’nın tekstil sektörüne giriş öyküsüde aslında bir hayli ilginç. Mülkiye’yi bitirdikten sonra yıllarca yatırım danışmanı olarak para piyasalarında çalışan Yalçuva, bir süre sonra başkasının parasına yön vermenin sıkıcı bir iş olduğunu farketmiş. Bugün dört yaşında olan oğlu Ali’ye hamile olduğu 2004 yılında her şeyi bir kenara bırakarak, organik ürünlere yönelmiş. Önce Ordu’da bir tarlada organik kuşburnu yetiştirmiş, sonra bu işi o güne kadar çok yaygın olmayan bebek ürünlerine yöneltmiş. “2005 yılıydı ve Türkiye’de yiyeceklerin dışında çok fazla organik ürün kullanılmıyordu. Yaptığım kısa bir araştırmanın sonunda dünyadaki organik pamuğun yüzde 50’sinin Türkiye’de ürettildiğini öğrendim” diyen Yalçuva, oğlunun doğumu ile birlikte organik bebek ve çocuk giysileri ürettirmeye başladı.
Bunun ilk başta çok da kolay olmadığını söyleyen Yalçuva şöyle devam etti:
“Olay sadece organik pamuk kullanmakla bitmiyordu. İpliğinden çıt çıtına hatta etiketine kadar hepsinin organik olması gerekiyordu. Bir süre toptancı olarak bu işi yaptım. Bu alanda belli bir birikime ulaştığımda eşimin de desteğiyle ilk mağazayı bu yıl başında Mohini Aile ve Yaşam Merkezi’nde açtım. Mağazanın ismini de oğlum Ali’nin kaplumbağaya verdiği isimden esinlenerek, ‘Kapbula’ koydum.”