Yatırıma enerji dopingi

DİE yeni verilerine göre kamu ve özel sektörün toplam yatırım harcamaları yılın ilk altı ayında yüzde 13.1 oranında büyüyerek cari fiyatlarla 39.3 milyar YTL oldu.

İSTANBUL - DİE yeni verilerine göre kamu ve özel sektörün toplam yatırım harcamaları yılın ilk altı ayında yüzde 13.1 oranında büyüyerek cari fiyatlarla 39.3 milyar YTL oldu. Bu artışta kamu yatırımları yüzde 32.6, özel sektör yatırımları ise yüzde 10.8 oranında büyüdü. Toplam yatırımların 33.5 milyar YTL'sini özel sektör gerçekleştirdi. Hazine Müsteşarlığı'nın verilerine göre, 2005 yılı ocak-temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yeni yatırımlarda yüzde 25 oranında artış yaşandı. Son iki yılda öncelikle kapasite arttırımı ve yenileme yatırımı yapan şirketler artık yeni yatırımlara yönelmeye başladı. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 25 büyüyen yeni yatırımlar 7.9 milyar YTL'ye ulaştı. Yeni yatırımlara verilen teşvik belgesi ise yüzde 34 artarak 1532 oldu.


Büyütmek için tıklayınız
70 bin yeni iş
Yatırımlarda enerji ve telekom sektörlerinin başı çektiği gözleniyor. Turkish Time'ın 'Yatırım 500' araştırmasının sonuçlarına göre 2005-2006 döneminde en büyük 500 yatırımın toplam tutarı 16 milyar YTL'yi aşıyor. Yaratılması öngörülen toplam istihdam ise yaklaşık 70 bin kişi. 2 milyar YTL'yi aşan yatırım öngörüleriyle enerji ve telekomünikasyon, sektörler sıralamasında ilk iki sırada yer alıyor. Sektörler sıralamasında üçüncü olan denizcilik sektöründe 2005 yılında yapılması öngörülen yatırım tutarı 1.36 milyar YTL. Yatırım 500 sıralamasında istihdamda lider turizmin önümüzdeki dönemde 16 bin 437 kişilik istihdam yaratılması öngörülüyor.
İstanbul birinci
Otomotiv, 1 milyar 70 bin YTL ile yatırımda beşinci. Demirçelikte Erdemir ve İsdemir yatırım öngören şirketler.Hazır giyim ve dokuma 1 milyar YTL'lik yatırım yapacak. Çimentoda Türkiye, yıllık 66.5 milyon ton çimento ve 36.5 milyon ton klinker üretim kapasitesi ile Avrupa'nın ikincisi. Sektör tevsi ve katile düzeltme yatırımlarında başı çekiyor. Sağlık ve perakende de hareketlenen diğer sektörler. En fazla yatırım çeken il 3.3 milyar YTL ile İstanbul.