Yatırıma 'uyum' dopingi

Unilever Dünya Başkanı ve Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT) Genişleme ve Avrupa Sahası Çalışma Grubu Başkanı Antony Burgmans...

ANKARA - Unilever Dünya Başkanı ve Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT) Genişleme ve Avrupa Sahası Çalışma Grubu Başkanı Antony Burgmans, Türkiye'nin, Unilever açısından, dünyada en hızlı büyüyen pazar konumunda olduğunu söyledi. Antony Burgmans, "Dünya ortalamamız yüzde 4-5 iken, Türkiye'de yüzde 20 oranında büyüyeceğiz" dedi.
AB uyum sürecinin, Türkiye'ye yatırımları hızlandıracağını belirten Antony Burgmans, Unilever'in Türkiye'deki yatırımlarına devam etme kararının AB uyum sürecinde yapılan çalışmalarla daha hızlı ilerleyeceğini ifade etti. Türkiye ekonomisinin güvenilirliğinin arttığını, kırılganlığının azaldığını belirten Burgmans, "Daha önceleri Türkiye'de kriz çıkmayacağını ümit ediyorduk, şimdi ise artık inanıyoruz" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinde, hükümetten, doğrudan bir vergi teşviki istemediklerini belirten Burgmans, şöyle konuştu: "Hükümete sunulan 'Türkiye için Büyümeye Odaklı Vergi Politikası' başlıklı raporun en önemli tavsiyesi düz oranlı vergi sisteminin gözden geçirilmesiydi. Bireysel ya da kurumsal tüm gelir kaynaklarına aynı oranı uygulayan kapsamlı bir düz oranlı vergi yapısı, yatırımların, istihdamın ve genel olarak ekonomik faaliyetlerin artması için güçlü teşvikler içeren bir yapıdır. Türkiye ile doğrudan yabancı sermaye girişleri bakımından rekabet içinde olan birçok ülke düz oranlı vergi sistemlerini başarıyla uygulamaktadır."
Burgmans, Türkiye'nin dünya, ve Unilever için stratejik önem taşıdığını vurguladı. Burgmans, Türkiye'de geniş bir kayıt dışı ekonomi olduğunu ve vergi sistemi reforme edilerek, daha etkin vergi toplanabileceğini, verginin geniş tabana yayılarak kayıt dışının azaltılabileceğini dile getirdi. Vergide, tüketime uygulanan dolaylı vergiden çok doğrudan vergilere ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti.
'Türkiye'yi görmeliler'
Türkiye'nin özelleştirme başta olmak üzere doğrudan yabancı sermaye girişini önemli ölçüde artırmayı başardığını vurgulayan Burgmans, şunları dile getirdi: "Yatırım Promosyon Ajansı da bu çerçevede önemli bir kurum işlevi görecek. Doğrudan yatırımda ekonomiye güven önemli. İşadamlarının Türkiye'ye ilgisi arttı." Burgmans, Türkiye'de yapılacak reformlar ve yeni düzenlemelerle daha fazla yabancı yatırımı çekebileceğini belirterek örnek olarak fonksiyonel gıda düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.
Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde Türkiye'nin AB üyeliğine karşı muhalefetin bulunabileceğini ifade eden Burgmans, "Türkiye'ye karşı olanlar bence Türkiye'yi görmeliler çünkü Türkiye'yi gördükleri zaman anlayışları da değişir" dedi. Avrupalı işadamlarının Türkiye'nin tam üyeliğini desteklediklerini vurgulayan Burgmans, AB'nin üç-dört katı büyüyen bir Türkiye'nin ekonomik olarak AB'ye her geçen gün daha da yaklaşacağına, katılım sürecinde Türkiye'nin kendisini daha iyi tanıtmasının da önemine dikkat çekti.
Dünyanın 150 ülkesinde faaliyet gösteren Unilever'in geçen yılki toplam cirosu 42 milyar avro oldu. Türkiye'de bu yıl 1 milyar dolar ciro bekleyen şirket ekonominin yüzde 5 büyümesi durumunda yüzde 10 büyüme hedefliyor. Burgmans'ın başkanlık yaptığı ERT, 45 Avrupalı sanayi şirketinden oluşuyor. ERT'te halen temsil edilen şirketler arasında Investor AB, Bayer, BP, Daimler Chrysler, Ericcson, Fiat, Nestle, Nokia, Petrofina, Philips, Profilo, Renault, Shell, Siemens, Solvay, Total ve Unilever de bulunuyor. 4 milyon kişiyi istihdam eden ERT şirketlerinin geçen yılki cirosu 1.4 trilyon avro.