Yatırıma vergi indirimi yok

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) Kurumlar vergisi yasa taslağına son şekli verilerek, Bakanlar Kurulu'na sevki ve kısa zamanda Meclis'e sunulması için görüş birliğine varıldı.

ANKARA - Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) Kurumlar vergisi yasa taslağına son şekli verilerek, Bakanlar Kurulu'na sevki ve kısa zamanda Meclis'e sunulması için görüş birliğine varıldı. Kurumlar vergisini yüzde 30'dan yüzde 20'ye indiren taslakta, özel sektörün yatırım indirimi ve Hyundai'nin Türkiye'deki 1.2 milyar dolar yatırımı gibi büyük yatırımlara artı avantaj tanınması talepleri dikkate alınmadı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yeni tasarı ile belirsizliklerin giderildiğini, yasanın sistematik hale getirildiğini, referanslar ve istisna-muafiyetlerin daraltıldığını, 83 maddelik yasanın 39 maddeye indirildiğini söyledi. Taslakta, kurumlar vergisinin yüzde 30'dan 20'ye indirilmesinin öngörüldüğünü belirten Bakan Şener, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında vergi yükü en yüksek ülkelerden biri olduğunu, tasarının yasalaşmasıyla avantajlı ilk beş ülke arasına gireceğini vurgulayıp, "Türkiye yabancılar için cazip olacak, girişimcilerimiz de rekabet avantajı yakalayacak" dedi.
Kuş gribi için vergi alınmayacak
Yatırım indirimi konusunda da Şener, burada ya 'yüksek vergi ve yatırım indirimi' ya da 'düşük vergi ve yatırım indiriminin kaldırılmasının' tercih edilebileceğini, kurumlar vergisi tasarısının ikinci seçeneğe göre hazırlandığını kaydetti. Gazetecilerin "Kuş gribi vergisi olacak mı?' sorusuna Şener, "Hiçbir yeni vergi yok" yanıtı verdi. Hyundai'ye vergi avantajı sağlanıp sağlanmayacağı sorusuna ise Şener, "Şu anda onunla ilgili bir husus yok" demekle yetindi.