Yatırımcı Madoff'a darbe: 150 yıl hapis

Yatırımcı Madoff'a darbe: 150 yıl hapis
Yatırımcı Madoff'a darbe: 150 yıl hapis
Wall Street tarihinin en büyük dolandırıcısı Bernard Madoff 150 yıl hapse mahkum edildi. 65 milyar dolarlık dolandırıcılık yaptı, şimdi birkaç peni için tuvalet temizleyecekNEW YORK - ABD bölge mahkemesi hakimi Denny Chin’in başkanlığındaki mahkeme, yatırımcılara yönelik milyarlarca dolarlık dolandırıcılık iddialarıyla ilgili kararını verdi. Bernard Madoff 150 yıl hapse mahkum edildi.
Eski Nasdaq başkanı olan 71 yaşındaki Mudoff’un yatırım danışmanlığı işinin büyük bir yalandan ibaret olduğu ortaya çıkmış ve gözaltına alınmıştı. Madoff’un, Wall Street’in en büyük ve parlak yatırım fonları üzerinden 50-60 milyar dolar tutarında bir dolandırıcılık yaptığı belirlenmişti. Madoff’un suçlu olduğuna dair mahkeme kararı mart ayında çıkmıştı.
Mahkeme salonunda karar yüzüne karşı okunurken, zarara uğrayan izleyicilerden büyük bir alkış koptu. Madoff’un bu sırada elleriyle yüzünü gizlemeye çalıştığı gözlendi.

 

TUVALET TEMİZLEYECEKABD’de yatırımcıların 65 milyar dolarını dolandırmak suçundan 150 yıl hapse mahkum edilen Bernard Madoff’un, cezaevindeki yaşamı hiç kolay geçmeyecek.
Federal Cezaevleri İdaresi, bundan sonraki yaşamı dramatik biçimde değişen 71 yaşındaki Madoff’un hapis cezasını nerede çekeceğine dair henüz karar vermese bile, Madoff, günde birkaç peni kazanmak için tuvalet temizleyecek, yerleri süpürecek ve cezaevi mutfağında fırında çalışacak. Cezaevinde gardiyanlar, altı ya da yedi gün günlük kontroller kapsamında gecenin bir yarısı Madoff’un yüzüne iki kez el feneri ışığı tutacaklar.
Düşük güvenlikli bir cezaevinde hapis cezasını çeken ve "Federal Cezaevi-Ayrıntılı Hayatta Kalma Kılavuzu" adlı kitap yazan Jonathan Richards, "Cezaevinde en zor şeylerden biri, ne kadar çaresiz olduğunuz gerçeğini görmenizdir. Sizin tüm yaşamınız temel olarak ne zaman yemek isterseniz yemenizden, ne zaman uyumak isterseniz uyumanızdan, ne giymek isterseniz giymenizden ibarettir. Daha sonra aniden bu günlük özgürlüğünüz elinizden kayıyor" dedi.
Federal cezaevine vardığında, cezaevindeki hijyen çantasındaki malzemeler arasında özel tasarım ürünü sabunları göremeyecek Madoff’a, küçük bir sabun kalıbı, diş fırçası, tarak ve traş bıçağı verilecek.
Federal cezaevinde 10 yılını geçiren ve Wall Street Cezaevi Danışmanları’nın kurucusu Larry Levine, "Bu sabun kalıbı bir kibrit kutusu büyüklüğünde. Traş bıçağıyla ise güçbela tıraş olabilirsiniz" diye konuştu.
Madoff’un, cezaevinde kendi yatırım kulübünü idare etme şansı az bir ihtimal olsa da, çalışmadığı zamanlarda okuma, yazma, egzersiz ve eğer isterse diğer mahkumlarla iletişim kurmak için bol bol zamanı olacak. Mektup yazabilecek ve alabilecek olan Madoff, dakikası 25 sente sınırlı telefon konuşması yapabilecek ve muhtemelen e-mail adresine girebilecek, ancak mesajları izlenebilecek. Arkadaşları ve ailesi Madoff’u cezaevinde ziyaret edebilecek, ancak cinsel ilişki yasak olacak.
Düşük, orta ve yüksek güvenlikli cezaevlerine hapis yatan Levine, "Sarılabilirsin, öpebilirsin, ancak onlar sana hiçbirşey veremez" dedi.
ABD’de cezaevi sistemi, mahkum ailelerinin cezaevi ziyaretlerini kolaylaştırmak için mahkumların, ailelerinin yaşadığı yerin 500 mil (yaklaşık 800 kilometre) içerisinde bir cezaevinde kalmasına özen gösteriyor.
Ailesine yakın bir yerde cezaevinde kalmasına karar verilmesi halinde Madoff hayatının geri kalan kısmını, New York’ta Otisville bölgesindeki federal cezaevinde geçirecek. New York’un 70 mil (yaklaşık 112 kilometre) kuzeybatısındaki orta güvenlikli cezaevinde 1,100 mahkum yatıyor.
Madoff bu cezaevine giderse, muhtemel hücre arkadaşları arasında ünlü gangster James Coonan, uyuşturucu satıcısı Emory Clash Jones, Louis (Şişman Lou) LaRusso cinayetine iştirak eden Gregory Rago ve küçük çaplı da olsa Ponzi Oyunu’ndan mahkum Blake Prater bulunuyor.
Levine, "Hiç kimsenin onun ahbabı olacağını sanmıyorum. Bazı kişiler borsadaki tüyolar için onunla sıkı fıkı olacak. Ancak büyük olasılıkla Madoff’a kızgın olacaklar. Gardiyanlar ve mahkumlar, onun hatası olmasa bile Madoff’u, ailelerinin parası olmamasının sebebi olarak görecekler" diye konuştu.

 

 

 

WALL STREET TARİHİNİN EN BÜYÜK YOLSUZLUĞU

 

 

Wall Street tarihinin en büyük yolsuzluğunu yapmakla suçlanan Bernard Madoff, yolsuzluk, yalan beyan, personel sosyal yardım sandıklarından hırsızlık, ABD Sermaye Piyasası Kurulu’na (SEC) sahte evrak vermek ve uluslararası kara para aklama olmak üzere 11 ayrı suçla itham ediliyordu.

Washington’da, yıllarca bir dizi düzenleyici kurallar konusunda tavsiye isteyen piyasa düzenleyici kurumlar tarafından aranan bir uzman olan ve 2000 yılında, yatırımcıları korumak için kurulan Piyasa Enformasyon Danışma Komitesi’nde hizmet veren Madoff’un, küçük-büyük herkesi dolandırdığı ortaya çıkmıştı.
Finansal uzmanların, biri 1999 yılının başında Madoff’un ‘Ponzi Oyunu’ yönettiği suçlamasıyla SEC’e yazılan bir mektup olmak üzere, son 10 yılda Madoff’un faaliyetleri hakkında sık sık kaygılarını dile getirdiği ancak SEC’in, yaptığı yolsuzluk ortaya çıkıncaya kadar Madoff’un yatırımlarına ilişkin rutin bir inceleme yapmadığı da belirlenmişti. 

 


PONZİ OYUNU KURBANLARI

 

Madoff’un kurbanları arasında Kuzey ve Güney Amerika ile Avrupa’da hedge fonlar, bankalar, Yahudi vakıflarının yanı sıra zengin ve küçük yatırımcılar bulunuyor. Floridalı emeklilerle birlikte aktörler Kevin Bacon ve Kyra Sedgwick ile Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel de, Madoff’a para kaptıranlar arasında. Madoff’un dolandırdığı bazı kurum ve kişiler de şöyle: “Japonya’da Aozora bankası 137 milyon dolar, Danışmanlık şirketi Fairfield Greenwich Group 7.5 milyar dolar, İspanya’dan Santander Bankası 3.2 milyar dolar, İngiliz HSBC 1 milyar dolar, İngiliz RSB bankası 612 milyon dolar, İtalyan Unicredit 103 milyon dolar, emlak zengini Mortimer Zuckerman 30 milyon dolar, Fransız Societe Generale 13.7 milyon dolar, Robert I. Lappin Vakfı 8 milyon dolar, Nordea 6.6 milyon dolar.” Madoff’a para kaptıran ancak, miktarı bilinmeyenlerde ise, Senatör Frank Lautenberg’in aile vakfı, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in Wunderkinder Vakfı, Robert I. Lappin Vakfı, Philadelphia Eagles takımının eski sahibi Norman Braman. (Radikal, aa)

bigPara.com