Yatırımcılar çıkarma yaptı

Mayıs ayının ilk haftasında beş ayrı kongreye ev sahipliği yapan İstanbul'a yaklaşık 10 bine yakın kişi geldi. İstanbul mayıs ayının ilk haftasında uluslararası düzeyde dört önemli kongreye ev sahipliği yaparak ünlü devlet ve işadamlarını ağırladı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Mayıs ayının ilk haftasında beş ayrı kongreye ev sahipliği yapan İstanbul'a yaklaşık 10 bine yakın kişi geldi. İstanbul mayıs ayının ilk haftasında uluslararası düzeyde dört önemli kongreye ev sahipliği yaparak ünlü devlet ve işadamlarını ağırladı. 4-5-6 Mayıs tarihlerinde yapılan kongreler arasında Türkiye'nin geleceğinin tartışıldığı 'Forum İstanbul 2005'e Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, BM Türkiye Temsilcisi Jakob Simonsen gibi birçok önemli bürokratlar konuşmacı olarak katıldı.
Üç günlük kongreye yabancı ülkelerden 42 konuşmacı katıldı. Hazırlık çalışmalarına 8 ay önceden başlanan kongreye 40 firma sponsor oldu. Kongre için 400 bin dolar harcandı. Hazine Müsteşarlığı tarafından organizasyonu yapılan Asya Kalkınma Bankası'nın 5-6 Mayıs tarihlerinde Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği toplantıya ise resmi kayıtlara göre 2 bin yabancı, 300 de Türk katıldı. Toplantının maliyeti ise 4-5 trilyonu buldu. Toplantıya gelenler konaklama gibi masraflarını kendileri karşılarken ayrıca 10 otobüs ve 20 minibüs ziyaretçilerin ulaşımını sağladı. Konuk devlet adamları için ise 40 eskortlu Mercedes otomobil hazır olarak bekletilirken toplantının güvenliğini 2 bin polis sağladı. 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Türk-Arap Ekonomi Forumu'na ise 190'ı Arap, 350 kişi katıldı.
Kongrede 18'i yabancı toplam 43 kişi de konuşma yaptı. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Grand Cevahir Hotel'de yapılan 'Türk-Alman Ekonomi Kongresi'ne ise 600'ü Alman 1200 işadamının yanı sıra Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de katıldı. Kongreye Başkakan Tayyip Erdoğan da destek verdi. 12 sponsorun desteğiyle yapılan kongrede 39 Türk ve Alman firma stand açtı. Schröder ve diplomatlar hükümet düzeyinde karşılandığı için ulaşımları İstanbul Emniyeti'nce sağlandı.