Yatırımcılardan Tarsus'a hücum

Mersin'in teşvik kapsamında yer almamasına karşın, yatırımcı akınına uğrayan Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde yer kalmadığı ve 140 parselin tamamının satıldığı belirtildi.

TARSUS/ADANA - Mersin'in teşvik kapsamında yer almamasına karşın, yatırımcı akınına uğrayan Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde yer kalmadığı ve 140 parselin tamamının satıldığı belirtildi. Mersin'e 27, Tarsus'a 7 kilometre mesafede, tarıma elverişli olmayan 380 hektarlık alanda 1992'de faaliyete geçen, 1998'de altyapısı tamamlanan Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB), 140 parselin tamamı satıldı.
Parsel kalmaması üzerine bölgenin genişletilmesi için hazırlanan imar ve parselasyon ihalesi yapılan ilave 300 hektarlık alanın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan onayının beklendiği kaydedildi. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, bölgede son aylarda büyük bir hareket yaşandığını ve bugüne kadar ambalaj sanayi, cam ve plastik ağırlıklı 60 fabrikanın işletmeye açıldığını belirtti.
Bölgedeki 140 parselin tamamının satıldığını belirten Aşut, "Üretimdeki 60 fabrikanın yanı sıra, 60 fabrikanın inşaat çalışmaları sürüyor, 20 tesisin de projesi hazırlanıyor" dedi. Taahhütlerini yerine getirmeyen firmaların tahsislerini iptal ettiklerini anlatan Aşut, "Bugüne kadar da üç işletmenin paralarını iade ederek tahsislerini iptal ettik. Aralarında yabancı ortaklıların da bulunduğu 12 firma parsel tahsisi için bekliyor. İptal tahsisleri sıra bekleyen firmalara veriyoruz'' diye konuştu.
Aşut, parsel kalmaması üzerine bölgenin genişletilmesi için hazırladıkları 300 hektarlık alanın imar ve parselasyon ihalesini yaptıklarını ve onay için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na gönderdiklerini söyledi. Aşut, bu arada kamulaştırma ile ilgili çalışmaları tamamlamış olacaklarını ve büyük olasılıkla haziranda da altyapı ihalesini gerçekleştireceklerini kaydetti.