Yatırımcının kâbusu ABD

Hassas bir denge üzerinde yürüyen ABD ekonomisi, en çok gelişmekte olan ülke piyasalarını vuruyor. Amerikan ekonomisine ilişkin büyüme rakamı verileri, beklentilerden düşük çıkınca, gelişmekte olan piyasalardan para çıkışı yeniden hızlandı.

İSTANBUL - Hassas bir denge üzerinde yürüyen ABD ekonomisi, en çok gelişmekte olan ülke piyasalarını vuruyor. Amerikan ekonomisine ilişkin büyüme rakamı verileri, beklentilerden düşük çıkınca, gelişmekte olan piyasalardan para çıkışı yeniden hızlandı. Polonya, Güney Afrika gibi ülkelerin para birimleriyle birlikte Türk Lirası da dün dolar karşısında değer kaybetti.
Düşüş trendinden bir türlü kurtulamayan İMKB'de dünkü 550 puanlık düşüşle birlikte iki günlük kayıp 963 puanı buldu. Yabancı satışlarının etkili olduğu bono/tahvil piyasasında ise faiz yüzde 18.20'ye kadar yükseldi.
Yabancıyla yükseldi
Kendi iç dinamiklerinden çok yurtdışı piyasalardaki gelişmelere bağlı bir seyir izleyen para ve sermaye piyasalarında dün de ciddi kayıplar vardı. Avro/dolar paritesinin dolar lehine hareketinden olumsuz etkilenen Türk Lirası, yabancı bankaların döviz talebiyle dolar karşısında değer kaybetti; 1.3 YKr artan dolar, 1.3850 YTL'ye kadar yükseldi.
Polonya, Güney Afrika gibi diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin de dolar karşısında değer kaybettiğine dikkat çeken bir bankacı, önceki gün başlayan hareketin dün de güçlenerek sürdüğünü vurguladı. Gelişmekte olan piyasalardan para çıkışı olduğunu ifade eden aynı bankacı, dövizde alımla başlayan hareketin bono/tahvil piyasasında faizlerin seyrine de yansıdığını söyledi. Gösterge kâğıdı 8 Kasım 2006 vadeli tahvilin faizi, valörlü işlemlerde yüzde 18.20'yi aştı.
Ara destek seviyesi olan 23 bin 800 seviyesini dün aşağı yönde kıran İMKB Bileşik Endeksi, dün en düşük 23 bin 428 puanı gördü. Günü 550 puan kayıpla tamamlayan İMKB 100 Endeksi 23 bin 519 puandan kapandı.
FED notları önemli
ABD'de açıklanan büyüme rakamının düşük çıkmasıyla uluslararası piyasalarda kaygıların arttığını ve bu gelişmenin özellikle şirket kârlarını olumsuz etkileyeceği beklentisiyle hisse senedi piyasalarında ciddi düşüşler yarattığını belirten uzmanlar, doğal olarak bu seyrin İMKB'ye de yansıdığını söylüyorr.
Öte yandan ABD Merkez Bankası FED'in 3 Mayıs tarihindeki faiz toplantısına ilişkin beklentiler de tüm mali piyasalarda belirleyici oluyor. Söz konusu toplantıdan çıkacak faiz kararında 0.25 baz puanlık artışın üzerinde bir sürpriz beklenmese de toplantıdan bir süre sonra açıklanacak karara ilişkin notlar büyük önem taşıyor. FED'in söz konusu notlarda işaret edeceği konulara göre piyasaların nabzı ya daha yükselecek ya da düşecek.