'Yatırımcının yeni tercihi TL'

Para Yöneticileri Derneği Başkanı Reşit Toygar, Türk Lirası cinsi enstrümanlara yapılan yatırım miktarının ciddi boyutlarda büyüdüğünü söyledi.

İSTANBUL - Para Yöneticileri Derneği Başkanı Reşit Toygar, Türk Lirası cinsi enstrümanlara yapılan yatırım miktarının ciddi boyutlarda büyüdüğünü söyledi. Toygar, pozitif başlayan 2004 yılının yaz aylarında turizmin de etkisiyle döviz fiyatlarında gevşeme yaşandığını ve FED'in faizleri yavaş artırmasının, Eurobond ve TL piyasasına alım getirdiğini söyledi.
Toygar, AB'den müzakere tarihi alınmasıyla hem yerli, hem de yabancılar da artık Türkiye'de kriz yaşanmayacağı görüşünün kuvvetlendiğini belirtti. Yabancı girişlerinin yoğun şekilde sürdüğünü ve son 1 ayda 1.5 milyar dolar giriş yapıldığını dile getiren Toygar, bunların daha çok portföy yatırımları, yani sıcak para olarak Türkiye'ye geldiğini anlattı. Reşit Toygar, yatırımcıların 2004'te daha çok TL'yi tercih ettiğini belirterek, "Türkiye'de birey ve kurumların portföye baktığımızda TL cinsi enstrümanlara yöneldiği ortaya çıkıyor" dedi.
'Dolar itibar kaybetti'
Doların artık dünyada da eski itibarının olmadığını söyleyen Toygar şöyle konuştu; "O açıdan vatandaşın döviz tevdiatını satmak isteyeceğini düşünüyorum. Çünkü düşük enflasyon ortamında, döviz artık enflasyona karşı bir sigorta görevi görmüyor. Vatandaşın da bunu yavaş yavaş anlayıp kendisine en uygun TL enstrümana geçeceğini düşünüyorum."
'Döviz hesapları azalacak'
Toygar, döviz tevdiat miktarında 2005'te yüzde 10 civarında çözülme olabileceğini de söyledi. 2005'te kamunun daha uzun vadelerde ve daha düşük reel faizlerle borçlanacağını ifade eden Toygar, eskiden 1-3 ay vadeli olan hazine bonosu alımlarının artık 1 yıl ve daha
uzun vadeli olduğunu açıkladı. Yaklaşık 400 üyesi bulunan Para Yöneticileri Derneği'nin üyeleri, finans sektörünün hazine bölümü çalışanları ve yöneticilerinden oluşuyor.