Yatırımcıyı tutamadık

Türkiye bir yandan yabancı sermaye girişi beklerken, diğer yandan 'hatırı sayılır' tutarda sermaye ihraç ediyor. Hazine'ye göre, Türkiye'den sermaye ihracı 2004 sonu itibarıyla 810 milyon dolar olurken...

ANKARA - Türkiye bir yandan yabancı sermaye girişi beklerken, diğer yandan 'hatırı sayılır' tutarda sermaye ihraç ediyor. Hazine'ye göre, Türkiye'den sermaye ihracı 2004 sonu itibarıyla 810 milyon dolar olurken, son sekiz yılda bu rakam 7 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın yaklaşık 3.9 milyar doları Avrupa ülkelerine yapıldı.
2004'te en büyük ihraç 580 milyon dolarla Azerbaycan'a yapıldı. TPAO, bu ülkede 500 milyon doların üzerinde ortak yatırım gerçekleştirdi. Azerbaycan'a son sekiz yılda 1.6 milyar dolarlık sermaye ihracı yapılırken, bunun 1.5 milyar dolarlık kısmı, enerji alanındaki yatırımlar oluşturuyor.
2004 yılında en çok yabancı sermaye ihracı yapılan ikinci ülke 181 milyon dolar ile Hollanda olurken, son sekiz yılda en fazla sermaye ihracı 2.2 milyar dolarla bu ülkeye yapıldı. Aynı dönemde Almanya'ya 473 milyon dolarlık sermaye ihracı yapıldı. Bu ülkeye yapılan sermaye ihracının 369 milyon doları bankacılık alanında oldu.
Buna karşılık Türkiye'nin komşularına sermaye ihracı daha düşük seviyede kaldı. Örneğin sekiz yılda sermaye ihracından Bulgaristan 62 milyon dolar, Rusya Federasyonu 156 milyon dolar, Romanya 135 milyon dolar pay aldı. Türk cumhuriyetlerine yapılan sermaye ihracı sekiz yılda 2.2 milyar doları bulurken, en yüksek ihraç 1.6 milyar dolarla Azerbaycan'a yapıldı.
Sermaye ihraç edilen bölgeler arasında çeşitli adalar da var. Bunlar arasında 118 milyon dolarla Virgin Adaları, 26 milyon dolarla Malta var.