'Yatırımdan herkes sorumlu'

Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin imajını karalamaya yönelik her türlü girişimin, başarıyı gölgeleyecek uygulamanın, Türkiye'yi rotasından çıkaracak her türlü niyetin, doğrudan Türkiye ekonomisini, yatırımlarını ve geleceğini etkileyeceğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin imajını karalamaya yönelik her türlü girişimin, başarıyı gölgeleyecek uygulamanın, Türkiye'yi rotasından çıkaracak her türlü niyetin, doğrudan Türkiye ekonomisini, yatırımlarını ve geleceğini etkileyeceğini söyledi. Babacan, "Yatırım ortamının iyileştirilmesi, A'dan Z'ye toplumun tüm bireylerinin sorumluluğudur" dedi.
Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısına katılan Bakan Babacan, ulusal ve uluslararası yatırımlarda kayda değer artışlar elde edildiğine dikkat çekerek, 2003 yılında özel sektör yatırımlarının yüzde 30 artarak 40.6 katrilyona ulaştığını, 2004 yılında da yatırımların yüzde 49.3 artarak 60 katrilyon 664 trilyon lira olduğunu söyledi.
"Göstergeler iyi ama yatırım yok diyenlere, Türkiye'nin gerçeklerine gözlerini kapatıp, kuru gürültü yapanlara bu rakamlara daha iyi bakmalarını tavsiye ediyorum" diyen Babacan, uluslararası yatırımlar açısından Türkiye'nin yeni bir döneme girdiğini vurguladı. Özel sektör ve doğrudan uluslararası sermaye girişinde ekonomi tarihinin en yüksek düzeyinin yakalandığını söyleyen Babacan, miktarların ülkenin potansiyeliyle karşılaştırıldığında yetersiz olduğunu kaydetti.
Özelleştirmeye devam
Babacan, Tekel ihalesine teklif gelmemesiyle ilgili soruya, konuyla ilgili Özelleştirme İdaresi'nden bilgi almadığını belirterek "Bu olay sadece Tekel'deki gelişmeleri ele alıp özelleştirme çabalarımız olsun, diğer yabancı sermayenin girişiyle ilgili olsun programda ya da niyetimizde değişmeyi kesinlikle ifade etmiyor" dedi.