Yatırımı dişi kuş yapar

Merrill Lynch Bankası'nın, ABD'de 500 erkek ve 500 kadın yatırımcı arasında yaptığı araştırmaya göre kadınlar daha az hata yapıyor.

NEW YORK - Ünlü yatırım bankası Merrill Lynch'in fon yönetimi birimi Merrill Lynch Investment Managers (MLIM) tarafından ABD'de yapılan bir araştırma, yatırım yaparken erkeklere kıyasla kadınların daha az hata yaptığını ve yanlışlarından daha fazla ders aldığını ortaya koydu. ABD'de 500'ü kadın, 500'ü de erkek olmak üzere bin yatırımcıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, kadınlar eksikliklerini 'bilmedikleri şeylerin farkında olarak ve bunları başkalarına sormaktan çekinmeyerek' kapatıyor. Şirket, araştırmanın sadece Amerika'daki durumu yansıtmadığını, yatırımda cinsiyet etkisinin diğer ülkelerde de benzer sonuç doğurduğunu ifade ediyor.
Uzmana danışıyorlar
Yapılan araştırma, yatırımda cinsiyet etkisini şöyle koyuyor:

  • Sürekli zarar eden bir yatırımda kadınların sadece yüzde 35'i ısrar ederken, erkeklerde bu oran yüzde 47'ye çıkıyor.
  • Kadınlar bilgi eksikliklerini başkalarına danışarak kapatmaktan çekinmiyorlar. Yatırım kararı alırken kadınların yüzde 70'i uzmanlara soru sorma ihtiyacı hissederken, erkeklerin sadece yüzde 50'si yardım alma ihtiyacı hissediyor.
  • Kadınlar yatırımdan hoşlanmıyor. Erkeklerin yüzde 69'u, kadınların yüzde 55'i yatırımı zevkli buluyor.