Yatırımın adı biyoteknoloji

Yatırımın adı biyoteknoloji
Yatırımın adı biyoteknoloji

Biyoteknoloji Fuarı nda 21 yabancı firmayla görüşme yapılacak. İlker Aycı yeni yatırımdan umutlu.

Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı gelecek hafta ABD yolcusu. Dünyanın en büyük biyoteknoloji fuarında 21 şirketle görüşme yapacak.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı 5 yılda 110 milyar dolarlık yabancı yatırım çekme hedefi belirledi. Türkiye bu büyüklükte yatırımı son 9 yılda ancak toplamıştı. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı hedefleri için sistematik ve nokta atışı çalıştıklarını belirterek bunun ilk icraatının da ABD ’de düzenlenen dünyanın en büyük biyoteknoloji fuarına katılmak olduğunu söyleydi. 

Dünyanın 13’üncüsü
Aycı gazetecilerle bir araya geldi. Aycı’nın verdiği bilgilere göre Dünya Bankası’nın 110 ülkedeki yatırım ajansları sıralamasında bu yıl 2 sıra yükselerek 13’üncülüğe yükseldiklerini belirterek “Hedefimiz ilk 10’a girmek. Zaten ilk onu çok küçük bir farkla kaçırdık. Singapur, İrlanda, Çin hep ilk 10’da olan ülkeler. Ve bu yüzden Singapur’a iki ay önce bir heyet gönderdik çalışmalarını incelemek ve raporlamak üzere” dedi.
Aycı, iki hedeflerine de ulaşabilmek için uygun destek stratejisini çıkardıklarını ve üç ay önce ilk toplantıyı yaptıklarını dile getirerek şöyle devam etti: “Sıçrama yapmak, doğrudan yatırım çekmek için neler yapmalıyız sorularına yanıt aradık. 18 Haziran’da başlayan Biyoteknoloji Fuarı da cımbızla çektiğimiz bir çalışma. 21 yabancı firmayla görüşeceğiz. Elbetteki bunun geri dönüşleri olacaktır. 17 şirket ve kurum olarak gidiyoruz. Sanayi Bakanı Nihat Ergün de fuarda 5 ülkenin bakanlarıyla birlikte yapılacak bir toplantıya katılacak” dedi. Aycı hedeflerinin Türkiye’yi biyoteknoloji üssü haline getirmek olduğunu belirtti.
Aycı Rusya, Japonya ve Körfez ülkelerinden banka yatırımlarının geldiğini de hatırlatarak “Bankalar önden gelir, büyük yatırımların da habercisidir” diye konuştu.

TÜRKİYE’DEN KİMLER GİDİYOR
Abdi İbrahim, BMT Calsis, Grenergy, İnovita, Islab, Koçak Farma, Matriks Biotek, Mene Research, Metis Biyoteknoloji, Nanobiz, Nobel İlaç.

bigPara.com