'Yatırımlarımız sürecek'

Yıllık 25.3 milyar avro cirosuyla dünyanın en büyük otomotiv yan sanayi kuruluşlarından Bosch Otomotiv Grubu, Türkiye'de yatırımda kararlı.

FRANKFURT - Yıllık 25.3 milyar avro cirosuyla dünyanın en büyük otomotiv yan sanayi kuruluşlarından Bosch Otomotiv Grubu, Türkiye'de yatırımda kararlı. Bosch'un Bursa'daki fabrikalarının da bağlı olduğu Bosch Otomotiv Grubu yöneticisi Bernd Bohr, Almanya'daki seminerde dizel motorların, Avrupa'da bu yılın ortalamasında trafiğe yeni çıkan binek otomobiller içinde ilk defa yarıdan fazla paya sahip olmayı başardığını belirterek, Bosch'un, dizel motorunun gelişmesini common rail ve birim enjektör sistemleri gibi öncü çalışmalarla ilerletmekle kalmayıp, bunlara yeni nesil sistemlerin de ekleneceğini dile getirdi.
Bohr, "Bosch'un Türkiye'deki yatırımlarından memnun musunuz?" sorusuna "Geçen seneki 100 milyon avro yatırımdan sonra bu yıl 120 milyon avro daha yatırım yapacağız. Yüzde 15 büyümemiz var. Bursa'daki fabrika, Bosch dünyası içinde common rail açısından en büyük tesis" yanıtını verdi.
İstihdam da artıyor
Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Gürcan Karakaş da, "Önümüzdeki dönemde piyasaya çıkacak yeni jenerasyon dizel sistemlerin üretimi de Türkiye'de, Bursa'da gerçekleştirilecek" bilgisini verdi. Karakaş, "Bursa'da 3 bin 900 çalışanımız var. İlave yatırımla bu rakam yıl sonunda 4 bin 150 olacak. İhracat hedefimiz 410 milyon avro. Bu rakam geçen yıl 393 milyon avroydu" diye konuştu.