'Yatırımlarımız sürecek'

Toyota Avrupa Başkanı Shinchi Sasaki, Adapazarı'ndaki fabrikanın, Toyota'nın operasyon merkezi haline geldiğini açıkladı. Türkiye'de üretilip Avrupa'da satılan ve...
Haber: GÖKSEL ALTUNSU / Arşivi

SAKARYA - Toyota Avrupa Başkanı Shinchi Sasaki, Adapazarı'ndaki fabrikanın, Toyota'nın operasyon merkezi haline geldiğini açıkladı. Türkiye'de üretilip Avrupa'da satılan ve kullanılan araç sayısının sürekli arttığına dikkat çeken Sasaki, "Türkiye'de tedarikçilerden aldığımız ürün miktarı da arttı ve artacak" dedi.
Adapazarı'ndaki Toyota Otomotiv Türkiye A.Ş.'de 500 bininci otomobilin üretilmesi nedeniyle tören gerçekleştirildi. Tören öncesi düzenlenen basın toplantısında üretim hakkında bilgi veren Toyota Avrupa Başkanı Shinchi Sasaki, Toyota'nın tüm dünyadaki 2005 yılı üretim tahmininin 8.2 milyon adet olduğunu söyledi. Sasaki, "Toyota satışları artırmıştır. Dünya çapında yüzde 9'luk bir artış sağladık. 2004 yılında sekizinci defa satış rekoru kırdık. Avrupa'da da 980 bin araca ulaşacağımızı tahmin ediyoruz" diye konuştu.
Toyota Türkiye'nin üretiminin son 5 yıl içinde büyük artış gösterdiğini kaydeden Sasaki, bu yıl Toyota Türkiye'nin 150 binden fazla araç üreteceğini kaydederek, şöyle konuştu: "Türkiye'de üretilip Avrupa'da satılan ve kullanılan araç sayısı artıyor. Türkiye'de tedarikçilerden aldığımız ürün miktarı artmıştır. Bu yıl 6 milyon avroluk mal aldık. Bu ilerde artacaktır. Toyota Adapazarı Toyota'nın operasyon merkezi haline gelmiştir. 2006'da tedarikçilerden aldığımız ürün artacaktır. Toyota Türkiye'nin tedarikçilerden elde ettiği mallar Avrupa, Güney Afrika ve Japonya'daki fabrikalarında da kullanılmaktadır."
Toyota Türkiye'nin bugün tarihinde çok önemli olan köşe taşına eriştiğini anlatan Sasaki, şöyle devam etti: "Bugün 500 bininci aracı üretmiş olacağız. Bu sonuca ulaşmak için Toyota Türkiye'deki imalat tesislerine yatırım yapmaya devam edecek. Toyota Türkiye'nin toplam yatırımı 730 milyon avroya ulaştı. Bunun 400 milyon avrosu son 5 yıl içinde gerçekleşti. Şu an Adapazarı Toyata'da toplam 3 bin 500 kişi çalışıyor. 2002 yılıyla karşılaştırdığımızda çalışan sayımız 5 kat arttı. Yatırım ve imalattaki artışlarla, ihracat oranı gözle görülür şekilde arttı. Bu yıl Toyota Türkiye'de genellikle Avrupa'ya olmak üzere 140 bin aracı ihraç etmeyi düşünüyoruz. Bu büyüme eğilimine de paralel olarak Türkiye pazarında 2004 yılında ihracatta lider hale geldik. Bu eğilimi devam ettireceğiz. 2005 yılında 2.2 milyar dolarlık ihracat tutarına ulaşmayı hedefliyoruz. Toyota Türkiye'de, üretim ve finansal açıdan büyük gelişmeler oldu."
'Türkiye'den memnunuz'
Basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Toyota Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Kazuhiro Kobayashi de, 2006 yılı hedeflerinin 150 bin üniteden oluşan araç üretimi gerçekleştirmek ve bunun yüzde 90'ını ihraç etmek olduğunu kaydetti.
Kobayashi bir gazetecinin, "Toyota-Sa pazarlama şirketinde değişiklik düşünüyor musunuz? Şanzıman fabrikası kurmayı düşünüyor musunuz?" şeklindeki sorusunu da, "Türkiye'deki satışlardan son derece memnunuz. Satış ve dağıtımla ilgili değişiklik olacağını sanmıyorum. Toyota Türkiye, bu sene Avrupa ile entegre olmayı başardı. Şanzımana yönelik Türkiye'de bir çalışma gözükmüyor" şeklinde yanıtladı.