Yatıştırma çabaları

'Kötümserliğe kanmayın'
İktidar, piyasaları sakinleştirme çabasında. Devlet Bakanı Babacan, "Enflasyon ve büyüme hedefleri değişmedi. Bir aylık hareketliliğe bakıp, hedefleri revize etmek başlı başına hata olur. Oluşturulmak istenen kötümserliğe kimse kanmasın" dedi.
'Gidenden fazlası gelir'
Babacan'ın sözleri şöyle: "Türkiye'ye dünyadan akın akın yatırımcı geliyor. Üç, beş, 10 yıl gibi dönemleri ele alırsak, gelen sermaye çıkanın kat kat üstünde olacak. 'Kur yükselirse cari açık azalır' diyebilirsiniz, ama öyle olmuyor. Yaşadık, biliyoruz."

İSTANBUL - Devlet Bakanı Ali Babacan, piyasalardaki son bir aylık hareketlilik, bu hareketlilikle bağlantılı olarak oluşturulmaya çalışılan kötümser havaya kimsenin kanmamasını istedi.
Devlet Bakanı Ali Babacan, El-İktisad Vel Amal Group tarafından Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle düzenlenen 2. Türk-Arap Ekonomi Forumu toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
'Halk tek haneye alıştı'
Ali Babacan, 'Ekonomik hedeflerde değişiklik var mı?' sorusu üzerine, "Bizim ne enflasyon hedefimizde, ne de büyüme hedefimizde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Olmayacak. Sadece bir aylık hareketliliğe bakıp da hedeflerin revize edilmesi başlı başına yanlış bir yaklaşım" dedi.
Yaz aylarının geçmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Ali Babacan, "Temmuzu, ağustosu, hatta eylülü görmemiz gerekiyor. Bu süre içindeki fiyatları görmemiz gerekiyor, enflasyonu izlememiz gerekiyor, ekonomik aktiviteyi izlememiz gerekiyor. Ancak ondan sonra bu yılın tamamı için büyüme rakamları konusunda somut şeyler söylemek mümkün. Bir aylık gelişmeye bakarak, yıl sonu itibarıyla rakamlar ifade ediyorsa, yanılma ihtimali çok büyük olacaktır" diye konuştu.
"Yüzde 60, yüzde 80 enflasyonlu yılları çabuk unuttuk" hatırlatması yapan Ali Babacan, "Eskiden enflasyon çift haneli olurken şimdi tek haneli rakama enflasyonu düşürdük. Artık tek haneli rakamlara da alıştık. Bir veya iki puan enflasyonun yükselmesi halkımızı hemen mutsuz ediyor, endişelere yol açıyor" dedi.
'Akın akın geliyorlar'
Ali Babacan, son bir aylık dönemde piyasadaki hareketlilik ve bununla bağlantılı olarak oluşturulmaya çalışılan kötümser havaya kimsenin kanmamasını istedi. Babacan, şunları söyledi:
"İşi bilen biliyor. Dünyanın her yerinden akın akın Türkiye'ye yatırımcı geliyor, inceliyorlar, soruyorlar, bizleri ziyaret ediyorlar. Biz oradan biliyoruz. Bazen randevu konusunda güçlük çektiğimiz zamanlar oluyor. Dünya genelinde kendisine yatırım yeri arayan sermaye korkunç boyutlarda. Türkiye'nin uzun vadeli istikrarına, geleceğine herkes güveniyor."
Hemen bir iki ay içerisinde nelerin olacağınden çok, bundan 3, 4, 5, 10 yıl sonra nasıl bir Türkiye'ye ulaşılacağının, nasıl bir Türkiye'de yatırım ortamının olacağının önemli olduğunun altını çizen Ali Babacan şöyle dedi:
"Bu potansiyeli ve Türkiye'nin yakaladığı bu fırsatları da belli başlı dünya devleri fark etmiş durumda. Türkiye'nin yakaladığı ivmenin, geri dönmesi veya yavaşlaması mümkün değil. Yakaladığımız bu başarının elimizden avcumuzdan kaçıp gitmesine izin vermek kesinlikle düşünülemez."
'Çıkandan fazlası girer'
Sıcak para da denilen portföy yatırımlarını değerlendiren Ali Babacan şu yorumu yaptı:
"Özellikle finansal enstrümanlar ve portföy yatırımları açısıdan dönem dönem Türkiye'den sermaye çıkışları da yaşanabilecektir. Türkiye'de sermaye hareketlerinin önünde hiçbir engel yok. Türkiye'ye sermaye girişi ve çıkışı tamamen serbest ve yine Türkiye'de serbest kur rejimi var."
Sermaye hareketlerinin açık ve serbest olduğu bir ülkenin küresel hareketlilikten ve dalgalanmalardan da mutlaka etkileneceğine işaret eden Babacan, "Uzun vadede 3-5-10 yıl gibi dönemleri ele aldığımızda Türkiye'ye giren sermaye miktarı çıkan sermaye miktarının kat kat üzerinde olacaktır. Türkiye her zaman uzun dönemleri ele aldığımızda net anlamda sermaye girişi olan sermayeyi cezbeden bir ülke olacaktır. Avrupa ortalamasından çok hızlı büyüyen bir ülkeye her zaman için sermaye girişi çıkıştan çok çok daha fazla olur" dedi.
'Açığın çaresi kur değil'
Babacan, kurdaki gelişmelerin cari açık için çözüm olmadığını söyledi. Babacan, "Eğer 'kur yukarı çıkarsa, lira değer kaybederse cari işlemler açığı için tedavi budur' diye düşünülebilir. Ancak bu böyle olmuyor. Bunu pek çok kez yaşadık. Kur iki-üç katına çıktı. İhracatlar yüzde 10-15 arttı sadece, bu nedenle kurla ilgili gelişmeler cari işlemler açığı için tek çözüm değildir" diye konuştu.
Babacan, özellikle AB'ye katılım sürecindeki ülkelerin yüksek miktarda doğrudan yatırım çektiklerini vurgulayarak, "Cari açık yüksek olabilir. Ancak eğer bu yabancı doğrudan yatırımla finanse ediliyorsa ya da uzun vadeli kredilerle finanse ediliyorsa o zaman çok büyük bir risk yok demektir" dedi.
'Yatırım ajansı yasası haftaya'
ABD, Ortadoğu, bütün bölgelerde, iş çevreleri ve yatırımcılarla görüşmelerde bulunduklarını, yakın takibe aldıklarını, bire bir görüştüklerini anlatan Babacan, bu çalışmaları kurumsal yapıya kavuşturmak amacıyla Türkiye Yatırım Tanıtım ve Destek Ajansı kurulduğunu söyledi. Babacan, ajansın kuruluşuna ilişkin düzenlemenin gelecek hafta yasalaşmasını beklediklerini belirterek, direkt Başbakanlık bünyesinde kurulacak ajansın, 25-30 kişilik bir ekipten oluşacağını ifade etti. Dünyada bu ajanslardan 250 tane olduğunu dile getiren Ali Babacan, "Bizler, bizzat yatırım yapmak isteyenlerle görüşeceğiz, ama profesyonel olarak vaktinin tamamını bu işlere ayıran bir ekip kurmak Türkiye için önemli olacak" dedi.