Yavaş ama güçlü!

Yavaş ama güçlü!
Yavaş ama güçlü!
Sanayi 2011 Aralık'ta yüzde 3,7 büyüdü ve ekonomik yavaşlamanın halen beklenen boyutta olmadığını gösterdi. Ocakta da büyüme sürecek.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Sanayi üretimi 2011 yılını yüzde 8,9’luk artışla tamamladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre sanayi aralık ayında yüzde 3,7 büyüdü. Yüzde 2,3 seviyesinde olan beklentilerin aşılmasında en büyük katkı ise mobilya ve elektrikli makine imalatından geldi. Aralık verilerinin ardından son çeyrekte yüzde 6,4 büyüyen sanayi üretimi ekonomik büyümenin de motoru. Sanayi üretimi verilerinin ardından 2011 son çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 5,5, yılın tamamında ise yüzde 8,5 büyümesi bekleniyor. Sanayi üretiminde yavaşlama sinyalleri görülse de ihracattaki artışla ocak ayında da kademeli yavaşlamanın devam etmesi ve 2012 yılında ekonomide IMF’nin yüzde 0’lık beklentisinin aksine yüzde 2,5-3 arasında büyüme yaşanması öngörülüyor. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise kasıma göre yüzde 2,7 arttı. 

Ocakta artış sürecek
Merkez Bankası’nın sıkı para politikasının uygulandığı aralık ayında otomobil, kimya, hazırgiyim gibi ihracatçı sektörlerde üretim azalması yaşandı. Endekste son çeyrek ortalama artış kademeli yavaşlama ile yüzde 6,6 olurken ekonomistlere göre yavaşlama henüz beklenen boyutlarda değil.
Sanayinin alt kalemlerinden büyümeye en büyük katkıyı 1.72 puan ile 2010 Aralık’ına göre yüzde 140 büyüyen gemi, hava ve savunma sanayii araçları imalatını içeren diğer ulaşım araçları yaptı. İhracatçı sektörlerden makine ise yüzde 12,6 büyüdü ve katkısı 0.48 puana ulaştı. Düşürücü etkiler ise 0.77 puanla hazırgiyim ve 0.32 puanla otomotivden geldi. Sanayi üretimi her ne kadar ilk çeyrekteki yüzde 14,4’lük büyümesine karşın bir miktar yavaşlayarak yüzde 6,4 büyüse de ocak ayında yüzde 10,8 artış gösteren ihracatın katkısıyla 2012’nin ilk çeyreğinde de büyümenin sürmesi bekleniyor.

bigPara.com