Yaz saati hep çalacak!

Yaz saati hep çalacak!
Yaz saati hep çalacak!

Hazine garantisi isteyen Güney Kore nin nükleer yarışında geri kaldığını belirten Yıldız, farklı teklif beklediklerini söyledi.

Enerji Bakanı Yıldız yaz saati uygulamasına ilişkin düzenlemeyi Bakanlar Kurulu'na gönderdiklerini ancak bir süre daha ertelenebileceğini söyledi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Sürekli yaz saati uygulaması için yasal düzenlemeyi Bakanlar Kurulu’na gönderen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan ilginç bir çıkış geldi. Yıldız, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla sürekli yaz saati uygulamasının kalması konusunu bakanlık olarak gündeme getirdiklerini hatırlatarak, konuyla ilgili 3-4 bakanlığın çalışmalarının devam ettiğini ve uygulamanın bir süre daha kalabileceğini ifade ettiklerini söyledi. Yıldız, “O yüzden biz bu konuyu Enerji Bakanlığı olarak gündemimizden çıkartıyoruz. Yaz saati uygulaması yapılacaksa buna kararı Bakanlar Kurulu verecek, kaldırılacaksa da Bakanlar Kurulu karar verecek” ifadelerini kullandı. Yıldız, 3-4 bakanlığın hangi bakanlıklar olduğuna ilişkin olarak ise AB Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi bakanlıkların ismini verdi.

Bakanlar karşı çıkmış
Enerji yetkililerinden alınan bilgiye göre sürekli yaz saati uygulamasına ilişkin Bakanlar Kurulu’nda anlaşmazlık yaşandığı, bazı bakanların karşı çıktığı öğrenildi. Sürekli yaz saati uygulamasının Avrupa ile saat farkını arttıracağını, bu nedenle de “Avrupa ile aramız açılıyor” eleştirisinin geldiğini dile getiren yetkililer, ihracatçıların da bu saat farkından dolayı ihracatın olumsuz etkileneceğini gündeme getirmeye başladıklarını söylediler. Aynı yetkililer, bankacılık-finans konusunda da bazı bakanlardan eleştiri geldiğini anlattılar. Uygulama ile yıllık 300 milyon liralık tasarruf sağlanması planlanıyordu.

Yıldız: Gazda sıkıntı yok
Yıldız, dün düzenlediği basın toplantısında doğalgaz arzında herhangi bir sıkıntı bulunmadığını belirterek, “Bu kış şartlarında vatandaşımız için doğalgaz arzında herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz, vatandaşlarımız rahatça doğalgazlarını kullanabilirler” dedi. Cezayir’den LNG alımına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Yıldız, “Spot alımların, özellikle ocak-şubat aylarında mutlaka takviye edilmesini istiyoruz. Ben kış aylarında 30-40 santimetre kar yağmışken, sıcaklık eksi 15 dereceye düşmüşken ‘Hiçbir şey yok arkadaşlar’ diyerek bahar ayı muamelesi yapmam. Kış şartlarında bir kısım olumsuzluklar olabiliyor. Elektrik kesintileri olabiliyor, kış şartlarında sıfır problem beklemeyin. Ama hepsi telafi ediliyor.” diye konuştu.

Güney Kore geride kaldı

Yıldız, bu yıl yaklaşık 10 milyar lira değerinde 124 adet yeni santralın devreye alındığını söyledi. 2012 yılının genel manada iyi geçtiğinin söylenebileceğini belirten Yıldız, 2012 yılında elektrikte 57 bin megavat (mw) civarında kurulu güce ulaşıldığını söyledi. Bu yıl toplam 4 bin 100 mw’lik kurulu gücün devreye alındığını kaydeden Yıldız, bunun da önemli bir kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu kaydetti. Yıldız, “2011 yılında 106 santral devreye girmişken, bu yıl 124 adet yeni santralı devreye almış bulunuyoruz. Bunların toplam değeri 10 milyar liraya yakın. 2012’de 8-5 milyar lira yatırım öngörmüştük” dedi.

bigPara.com