Yaz saati kalıcı oluyor

Yaz saati kalıcı oluyor
Yaz saati kalıcı oluyor
Enerji Bakanı Taner Yıldız yaz saati uygulamasının kalıcı olması için gereken düzenlemeyi Bakanlar Kurulu'na sevk ettiğini dile getirdi

Yaz saati kalıcı hale geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gün ışığından daha fazla yararlanılmasını öngören düzenlemeyi Bakanlar Kurulu’na sevk ettiğini ve yakın bir zamanda da sunumunu yaptığını söyledi. Tasarıyla ilgili “Mesai saatleri değişecek, cumartesi mesaisi gelecek” şeklinde bazı yorumların yapıldığını hatırlatan Yıldız, mesai saatleriyle ilgili bir değişiklik olmadığını vurguladı. Yıldız kendisinin Türkiye ’de saat dilimine esas meridyenin Doğubeyazıt üzerinden geçen 45 derece meridyeni olmasını ve bunun da 12 ay boyunca kullanılmasını önerdiğini ifade etti. Yıldız, “Karar verecek olan Bakanlar Kurulu’dur. Ben durumu enerji açısından arz ettim. Bu konuda bütün kurumların aynı noktada, aynı şeyleri düşünmesi söz konusu olmayabilir” dedi. Eğer düzenleme yasalaşırsa Türkiye’de yaz saati sürekli hale gelecek. Saatler kışın geri alınmayacak.

Suriye ’ye su akmaya devam edecek
EMD üyeleri ile sohbet toplantısı düzenleyen Yıldız, Suriye’ye yönelik olarak öngörülen yaptırımlar arasında su ve elektrik kesilmesinin gündemde olup olmadığının sorulması üzerine, Suriye üzerinden Irak ’a gönderilen suyun kesilmesinin gündemde olmadığını, halen Dicle ve Fırat üzerinden su akışının devam ettiğini dile getirdi. Komşularla ilişkilerde gerginliğin tarafı olmayacaklarını sık sık dile getirdiklerini hatırlatan Yıldız, “Son bir haftadır Suriye ile olan gelişmeler çok dikkat çekici ve sıra dışı gelişmelerdir. Türkiye elektrik ve diğer konularla alakalı gözden geçirme çalışmalarına başlamıştır” dedi.

Elektrik dağıtım özelleştirmeleriyle ilgili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile iki hafta kadar önce oturup bir yol haritası çizdiklerini ifade eden Yıldız, “Özel sektörün taahhütlerinin arkasında durmamış olması bu takvimi bir yıl erteletti, yıl sonuna kadar bu manada ciddi bir mesafe kat ederiz diye düşünüyorum” dedi.

Yatağan’dan gelen zeytinyağı
Yıldız, sohbet sonunda madencilik faaliyetleri sonucunda tahrip edilen doğanın yeniden kazanılması için dikilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağını gösterdi. Çevreye rağmen değil çevreyle beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile uyum içinde çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Yıldız, çevreyi kirlettikleri çok söylenen Muğla Yatağan’da diktikleri zeytin ağaçlarından 28 ton zeytin, 6,5 ton zeytinyağı elde ettiklerini belirtti.(radikal)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109314210931421

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yaz saati - keryil

  bu uygulama çoğu ülkede var. o zaman diğer ülkelerle saat farkımız kışın ve yazın farklı olacak. bunun ne kadar karışıklığa yol açabileceğini söylemeye gerek yok. ama benim ilgimi çeken başka bir şey. bu uygulamanın "gün ışığından daha fazla yararlanmak"la ne ilgisi var? zaten yaz saati bu işe yarıyordu. kışın güneş geç doğduğu için saatleri bir saat geri alıyorduk, öğleden önce mesaisinde bir saat daha az aydınlanma kullanıyorduk. şimdi olacak olan şu; mesai kışın bir saat daha erken başlayacağı için her yerde bir saat daha fazla aydınlatma amaçlı elektrik kullanımı olacak. belki mesailer kısa olsa ve mesai başlangıcının erkene alınması akşam aydınlatmaya gerek olmayan saatlerde mesainin bitmesi anlamına gelse söylenenin bir anlamı olurdu. ama bu haliyle ben katiyen anlamadım, enerji tasarrufu bunun neresinde?