Yazılı basında bereket mi gördü?

Yazılı basında bereket mi gördü?
Yazılı basında bereket mi gördü?
ABD'li ünlü yatırımcı Warren Buffet "Yazılı basın öldü" diyenlere kulağını tıkadı ve 63 gazeteyi birden 142 milyon dolara satın aldı.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

İSTANBUL - “Basılı medyanın giderek güç kaybettiği ve yok olacağı” söylentileri sürerken en azından ABD’li yatırımcı Warren Buffet “bu görüşü paylaşmadığını” gösterdi. Buffet 142 milyon dolar yatırımla tam 63 gazeteyi birden satın aldı. Buffet’ın yatırımını Radikal’e yorumlayan Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, “Buffet akıllı bir yatırım yaptı. Yazılı basın ölmedi” dedi. İnternet Medyası Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın ise Buffet’ın “romantik” ve “yanlış” bir yatırım yaptığı görüşünde. İlk parasını sokakta gazete satarak kazanan Buffet yatırımını riskli olarak niteleyenlere ise şöyle diyor: “Toplumsal dokunun hâlâ bozulmadığı, insanların birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olduğu küçük kentler ve kasabalarda, yerel gazeteler hâlâ çok önemli bir görev üstleniyor. Eğer haberleri bu insanlara ulaştırırsak yazılı medyanın hâlâ iyi bir geleceğe sahip olduğunu düşünüyorum.”

ERTUĞRUL ÖZKÖK
Mantıklı bir yatırım çünkü yazılı basın ölmedi
Yazılı basın ölmedi. Ben hep bu görüşteyim. Buffet’ın yatırımı mantıksız değil. Akıllı bir yatırım ve iyi bir gazete ile halen yazılı basından para kazanmak mümkün. “Gazeteler öldü, yaşasın internet-sosyal medya” yaklaşımlarının olduğu bir dönemdeyiz. Ancak dünyada halen gazete basımıyla para kazanan kuruluşlar var. FT, Guardian, Times gibi örnekler var önümüzde. Murdoch, Wall Street Journal’ı satın aldıktan sonra gazeteyi nasıl uçurduğunu gördük. Bundan 4 yıl önce Davos’ta herkes Murdoch’a Myspace’i satın alması ile ilgili sorular sorarken onun “Bir dakika. Hayatımı yazılı medyadan kazandığım paraya borçluyum ve halen en çok parayı buradan kazanıyorum” dediğini çok iyi hatırlıyorum. O nedenle Buffet’ın doğru bir yatırım yaptığını düşünüyorum.

DOĞAN AKIN
Warren Buffet hayatının en kötü yatırımını yaptı
Buffet elbette dünyanın en akıllı yatırımcılarından biri. “Çocukluk yıllarında gazete sattığı” bilgisinin de haberlerde yer alması ve aldığı gazetelerin yerel olması yatırımın “romantik” olduğunu hissettirdi bana. Bununla da birleştirdiğimizde bana göre Buffet hayatının en kötü yatırımını yapmış gibi görünüyor. Elbette yazılı basının yaşaması için nedenler devam etmekte şu an. Ancak bunun temelinin reklam kanallarının halen sürmesi olduğunu düşünüyorum. Buffet’ın yatırımı açıkladığı “yerel ihtiyaçlar” vurgusu da doğru değil. Bu alanda yerel haber internet sitelerinin de varlığının artarak devam ettiğini görüyoruz. Örnek olarak Türkiye ’de 2000 haber sitesinin 1800’den fazlasının yerel siteler olması gösterilebilir. Tüm bu nedenlerle Warren Buffet’ın yatırımı “romantik” ve “kötü” bir yatırım bence.

bigPara.com