Yazlıkta yeni trend şarjlı bisiklet

Çin malı elektrikli bisikletlere ilgi büyük. 1150-1575 YTL arasında satılan bisikletler 35-50 kilometre hız yapıyor, 1500 kilometrede 5 YTL'lik elektrik tüketiyor, bir şarjda 50 kilometre gidiyor.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Biselect, Türkiye'ye mayıs ayında ithal etmeye başladığı elektrikli bisikletlerden bir yılda 10 bin adet satmayı hedefiyor.
Türkiye'de bulunan 20 bayiye 3 bin elektrikli bisiklet verdiklerini belirten Biselect Genel Müdürü Erdoğan Karataş, bugüne kadar 800 bisiklet sattıklarını söyledi. En çok Antalya, Muğla, İzmir, Çanakkale gibi tatil bölgelerinde satış yaptıklarını ifade eden Karataş, Adana, Adaparazı, Düzce ve Trakya'dan da talep geldiğini aktardı.
Elektrikli bisikleti motosiklet kullanmaya yeni başlayanların tercih ettiğini söyleyen Karataş, "Şehiriçinde işyeri yakın olanlar ve sahil güvenlik çalışanları bu bisikletleri tercih ediyor. Çocuklarına karne hediyesi olarak alanlar da oluyor" dedi. Bisikletleri Çin'den ithal ettiklerini açıklayan Karataş şöyle konuştu: "Bu araçlar Çin'den ABD ve Kanada'ya da satılıyor. Kalitesi konusunda garanti veriyoruz. Türkiye çapında 20 bayimizle iki yıl boyunca garanti sağlıyoruz."
50 km hız yapıyor
Elektrikli bisikletlerin fiyatı 1150 ile 1575 YTL arasında değişiyor. Cep telefonunun şarj edilebildiği her yerde 8 saatte şarj edilebilen bisikletler, modeline göre 35-50 kilometre aasında hız yapabiliyor. Biselect, hızı takılan bir parçayla 25 kilometrede sınırlandırabiliyor. Aküsü tamamen şarj edilen bisiklet, 50 kilometre yol kat ediyor. Bir ay boyunca her gün şarj edilen bisiklet, 1500 kilometrede 5 YTL'lik elektrik tüketiyor.
Taşınabilir boyuttaki yedek adaptörüyle toplam 100 kilometre yol alabilen bisiklet, egzostu olmadığı için hava ve gürültü kirliliği de yapmıyor. Şarjın bittiği yerde ise bisiklet pedallarıyla kullanılabiliyor. Elektrikli araçların kullanımında en önemli faktörlerden biri olan güvenlik acil kapatma düğmesi ile sağlanıyor. Elektrikli aracın kontrolden çıkması ya da frenlemede sorun yaşanması halinde, sürücü acil kapama düğmesine basarak motoru durdurabiliyor. Bisiklette elektrikli ABS de bulunuyor..
Plaka ve vergi yok
Elektrikli bisikletler, Sanayi Bakanlığı'nın yönetmeliklerine göre bisiklet olarak kabul edildikleri için ehliyet veya palaka istenmiyor. Dolayısıyla vergi de ödenmiyor. Bunlar da benzinli motosikletlere
göre avantaj sağlıyor.
Bisiklet olarak kabul edildikleri için sadece şehiriçinde kullanılabiliyor. En düşük motorlu benzinli motosikletler bile 50 kilometrede iki litre benzin yakıyor.