Yedi bin kişiden sessiz 'açlık yoksulluk ve işsizlik' eylemi

Yedi bin kişiden sessiz 'açlık yoksulluk ve işsizlik' eylemi
Yedi bin kişiden sessiz 'açlık yoksulluk ve işsizlik' eylemi

Ulus İtfaiye meydanında toplanan binlerce işçinin yürüyüşüyle başlayan mitingte katılımcılar yol boyunca slogan attı. Eylemciler pankartlarla da hükümeti eleştirdi. FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN

KESK tarafından düzenlenen 'Açlığa, Yoksulluğa, İşsizliğe ve Zamlara Hayır Mitingi'ne yaklaşık yedi bin kişi katıldı. 25 Kasım'da genel greve hazırlanan KESK öğrencileri de okula gitmemeye davet etti
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi
RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA- Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu tarafından düzenlenen  ‘Açlığa, Yoksulluğa, İşsizliğe ve Zamlara Hayır Mitingi’ yaklaşık 7 bin kişinin katılımı ile olaysız başlayıp, sakin bitti. ÖDP, EMEP, DTP gibi partilerin yanı sıra Eğitim-Sen, Öğrenci Velileri Derneği, Emekliler Sendikası, Halkevleri, Yol-İş gibi bir çok sendikalar ve diğer sol grupların katıldığı eylemde konuşan KESK Başkanı Sami Evren, 25 Kasım’da gerçekleştirecekleri iş bırakma eylemine ilköğretim öğrencilerinin velilerini ‘çocuklarını okula’ göndermeme, üniversite öğrencilerini ve demokrasi öncülerini yanlarında olmaya davet etti.   

Sorunsuz arama
Yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı eylemin ilk adımı Ulus İtfaiye meydanında toplanan binlerce işçi ve memurun yürüyüşü ile başladı. Yol boyunca ‘toplu sözleşme hakkımız grev silahımız’, ‘Kurtuluş yok, ya tek başına ya hepberaber ya hiçbirimiz’, ‘halk düşmanı AKP’, ‘halkın hakları var’, ‘krize karşı şartları var’ sloganları atan grup ‘25 Kasım’da grevdeyiz’, ‘güvenli gelecek için herkese iş, parasız eğitim ve sağlık’ ‘ampulu patlatıyoruz’, ‘Tayyip Amerika’ya Fettullah’ın yanına’ yazılı pankartlar taşıdı. Mitinge katılanlar alan girişinde tek tek arandı. Arama noktasındaki polislerin domuz gribine karşı maske ve eldiven takması dikkat çekti. Arama noktasında her hangi bir sorun olmadı. 

CHP’ye protesto
Miting kortejinde CHP temsilcilerinin bulunmasını protesto eden DTP, AKADER, Alınteri gibi bazı gruplar kortejden ayrı yürüdü. Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği’ yazılı pankart taşıyan grup yol boyunca ‘işçi düşmanı faşist CHP’, ‘kahrolsun CHP şovanizmi’ gibi sloganlar attı. Grubun alana girmesinden hemen sonra DTP’liler, CHP ile aynı meydanda bulunmayacakları gerekçesi ile alanı terk etti. 

Bomba araması yapıldı
Ulus meydanında toplanan grup buradan ayrılarak, mitingin yapılacağı Kolej meydanına doğru ilerledi. Bu arada Ulus’ta bulunan grubun Kolej meydanında bulunan miting alanına gelmesini bekleyen güvenlik güçleri eylem başlamadan yarım saat önce alanda bomba araması yaptı. Bu süre içinde vatandaşların alandan giriş çıkışına izin vermeyen polis, bomba arama işleminin bitmesinin ardından vatandaşları aramadan geçirerek girişlere izin verdi. 

Domuz gribine maskeli önlemi 
‘Bu ülke bu halk satılık değil’, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’, ‘İşbirlikçileri yabancıları durduracağız’, ‘AKP defol üniversiteler bizimdir’ pankartları ile Kolej meydanına ilerleyen grup burada da olaysız bir şekilde polis aramasından geçti. Yine burada da arama noktasında bulunan polislerin domuz gribine karşı maskeli önlemleri dikkat çekti. 

22 tutuklama tarihe geçti
Grubun alana girmesinin ardından KESK Başkanı Sami Evren katılımcılara seslendi. Konuşmasına 29 Mayıs’ta KESK’e Jandarma tarafından yapılan arama ve gözaltı operasyonu sonucunda tutuklanan 22 sendikalının önceki gün mahkeme kararı ile serbest bırakılmasından dolayı duydukları sevinci dile getirerek başladı. Evren, “Bu KESK davası sonucunda aslında emek ve demokrasi gerçekleşti. Şu an hepsi özgür ve bu olay tarihe geçti” dedi.
29 Mayıs’ta gerçekleşen baskını 12 Eylül darbesi dönemine benzeten KESK Başkanı Evren, “Siyasi iktidarın, burjuvazinin, sermaye sisteminin sözcüsü platformu sendikal halkın örgütlü kitlelerinden korkarlar. Onun için halkın örgütlenmesini istemez önünde engeller oluştururlar. Sizinle mücadele ederler” dedi. 

25 Kasım grevine davet
Ayrıca Sami Evren, demokrasinin sadece seçimlerle olmayacağını belirtirken, halkın önerilerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizerken, 25 Kasım’da Türkiye’de gerçekleşecek olan genel greve katılımcıları davet etti. Sami Evren’in konuşmasının ardından mitinge katılan grup sessiz bir şekilde dağıldı.