Yedi milyon konut eski ve riskli!

Yedi milyon konut eski ve riskli!
Yedi milyon konut eski ve riskli!
Bakan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarına tüm Türkiye çapında hız kesmeden devam edeceklerini kaydetti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Afet Yasası’nın TBMM ’de kabulünden sonra kentsel dönüşümde gaza basacaklarını söyledi. Bayraktar, Türkiye genelinde yedi milyon konutun eski ve riskli olduğunu, bu sürecin ‘rant suçlaması’ ve mağduriyet edebiyatıyla engellenmeye çalışıldığına dikkat çekti. Bayraktar, “Hükümetin TBMM gündemine getirdiği ve kısa sürede yasalaşması beklenen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasa Tasarısı”nın (Afet Yasası) ve ikincil düzenlemeyle yakında hayata geçecek. Ülke genelinde 20 milyon konut stoku var. Bunların 5 milyonu 1999 depreminden sonra yapıldı ve depreme karşı iyi durumda. Ancak geriye kalan 15 milyon konutun, 7 milyonu gerçekten riskli durumda. Bir deprem halinde çok kötü sonuçlar ortaya çıkar” dedi.

Tahammülümüz yok
Hürriyet Emlak Eki’nin, Hürriyet Medya Towers’taki tanıtım toplantısına, Özcan Tahincioğlu, Ahmet Çelik, Ahmet Çetinsaya, Nazmi Durbakayım, Fikret İnan’ın da yer aldığı inşaat, gayrimenkul ve yatırım şirketlerinin sektör temsilcileri katıldı.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’nun açılış konuşmasının ardından konuşan ve sorularını yanıtlayan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarının 20 yıl içine yayılarak yapılacağını anlattı. Bakan Bayraktar, şu bilgileri verdi: “Mülkiyet anayasal bir haktır. Fakat geldiğimiz nokta itibariyle beklemeye tahammülümüz yok. Şimdi mecliste olan yarısı görüşülmüş olan yasamızın ismi ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü’ yasası. Bunun eksenine, vitrinine ana kaidesi üzerine can güvenliğini koyduk.”

“Kanunla biz ortamı, iklimi hazırlayacağız” diyen Bayraktar, “Yaptırım gücü daha fazla olsun diye valileri işin önüne koyuyoruz. Diğer taraftan devlet kanadıyla TOKİ eliyle yürütmeye çalışacağız. Ama ana ekseni vatandaş eksenli olacak. Kendi işini kendi yapacak. Tabiki vatandaşların hakkı kaybolmasın diye idari yargıya gitme hakkı var. Ama yıkımlarda afet riskine karşı dayanma gücü olmayan binalar, bilimsel kuruluşlar tarafından tespit edilirse. Bir üst kurula itirazda yapılabilecek. Ondan sonra yürütmeyi durdurma verilmemesi noktasında yasanın çıkmasını talep ettik.”

40 yıl önceki Japonya’yız

Yaklaşık 40 yıl önce Japonya’da insanların depremde öldüğünü hatırlatan Bayraktar, “Ama artık deprem olduğunda çocuklar dalga geçiyor. Sadece Tsunami tehlikesi var. Onun dışında bilim yeni tedbirler geliştirmeye çalışıyor. Biz Japonya’nın 40 yıl önceki durumundayız. Kentsel dönüşümde ise İspanya’nın, Güneykore’nin 35-40 sene önce olduğu durumdayız” dedi.

Yeni düzenlemeye sıkı denetim
Yeni düzenlemelerle, konu ile ilgili yönetmeliği daha reel hale getirdiklerine dikkat çeken Bakan Bayraktar, “Kot alımını daha reel hale getirdik. Yani arazinin tabii kotu olan siyah kotla, arazinin son şekli verildikten sonraki kırmızı kot için yeni düzenlemeler yaptık. Böylece vatandaşı koruyan, kollayan haksız rekabeti engelleyen düzenlemeler yapacağız. En önemli düzenlemeyse, ruhsat alma işini basitleştirdik. Yıkım, yapım, temel, iskanlarla ilgili kolaylıklar getiriyoruz. Bu işleri belediyelerle yürüteceğiz. Çünkü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri yetersiz. Fakat denetimi çok daha sıkı hale getireceğiz”dedi.

Mütekabiliyet yasası çok önemli
Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, yabancılara konut satışının önünü açacak olan yeni mütekabiliyet yasa tasarısının TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçtiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu konuda ciddi çalışmalar yaptık. Yasanın çıkmasıyla Türkiye’de inşaat sektörü gelişecek, canlanacak. Cari açık azalacak. Bu konuyla ilgili Avrupa ’daki ve dünyadaki örnekleri aldık. Çalışmalarımızı tamamladık”dedi.(radikal)

bigPara.com