Yedi yıl sonra Bağdat'a ilk fuar Türklerden

ANKARA - ABD’nin Irak’ı işgalinin ardından Bağdat’ta ilk fuar, Türk firmaları tarafından düzenlenecek. Fuara katılacak 75 Türk firması, 25 milyar dolarlık inşaat malzemeleri pastasından pay almaya çalışacak. ABD’nin 2003’te Irak’a girmesinden sonra  Bağdat’ta yapılamayan fuarlar, yedi yıl aradan sonra yeniden başlıyor. Bağdat fuar alanındaki ilk fuar, bir Türk firması olan Forum Fuarcılık tarafından gerçekleştirilecek. Fuara, 75 firma ve 100’ü aşkın  iş adamı katılacak.
“Baghdad Construction Türk İnşaat , İnşaat  Makinaları, Yapı Malzemeleri ve Elektrik Fuarı”, 27-29 Eylül 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Fuar sırasında ayrıca, Irak’ta Yatırım Fırsatları konulu seminerler  ile Ticaret, Sanayi ve İnşaat Bakanlıklarına bağlı olan devlet şirketlerinin inşaat, elektrik ve alışveriş merkezleri genel müdürlükleri tarafından özel toplantılar düzenlenecek. Irak Ticaret Odaları Federasyonu’na bağlı 18 ticaret odası başkanının, üyelerinin ve özel sektör temsilcilerinin  katılımları ile work shoplar da organize edilecek.

25 milyar dolarlık pasta
Forum Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, Irak’ın Türk inşaat malzemeleri ihracatçıları açısından çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çekerek, “Irak’ta yıllık 25 milyar dolarlık bir inşaat malzemeleri pastası var. İki yıl içinde, 50 milyar dolarlık inşaat potansiyeliyle dünyanın dikkatini çekecek” dedi. (aa)